Konkursy

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej mistrzami świata!

Opublikowano: 2019-06-03

forum akademickie
Źródło: www.tu.kielce.pl

Zespół Impuls tworzony przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Wśród 36 ekip z całego świata w konkursowe szranki stanęło osiem polskich drużyn.

University Rover Challenge to prestiżowe międzynarodowe zawody, w których rywalizują najlepsi studenci-konstruktorzy robotów marsjańskich. Uznawane są za nieoficjalne mistrzostwa świata w tej konkurencji. Odbywają się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak: zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Muszą również zaprezentować swoje łaziki i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne. Zespoły z polskich uczelni uczestniczą w konkursie od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy, w tym kilkukrotne triumfy. W 2011 roku zwyciężył łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej. W 2013 i 2014 roku studenci z PB zajmowali ponownie pierwsze miejsca z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. W 2015 i 2016 roku najlepsza okazywała się drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei w ubiegłym roku na najwyższym stopniu podium stanął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata. Najlepszy okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej (362,87 pkt.), który przed rokiem zajął trzecie miejsce. Drużyna Impuls to czołówka światowa. Kielecka ekipa do tej pory dwukrotnie zajmowała drugie miejsce, a w 2018 roku zwyciężyła w europejskiej edycji ERC, która odbyła się w Starachowicach. Drugą lokatę w tegorocznym konkursie wywalczyli studenci z zespołu Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University (329,5 pkt.). Na trzecim stopniu podium uplasował się amerykański zespół Stanford Student Robotics, z prestiżowego Stanford University (323,2 pkt.).

W konkursie wystartowało też siedem innych zespołów z Polski. PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską, zajął 4. miejsce (312,49 pkt.), Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej – 13. miejsce (259,41 pkt.), AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej – 20. miejsce (218,45 pkt.), KNR z Politechniki Warszawskiej – 21. miejsce (214,35 pkt.), SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej – 23. miejsce (207,59 pkt.), Argo z Politechniki Białostockiej – 28. miejsce (189,77 pkt.), a Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej – 36. miejsce (82,93 pkt.).

MK

Źródło: PAP, Politechnika Świętokrzyska

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie