Aktualności
Konkursy
06 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-06

Studenci UMK w finale Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego

Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego „Elektor” działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostało krajowym laureatem Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego! 

Od 2008 roku Parlament Europejski wraz z Fundacją Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu co roku zapraszają zainteresowanych ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej do zgłaszania projektów realizowanych przez młodych ludzi i do nich skierowanych. Konkurs jest wzorowany na renomowanej Międzynarodowej Nagrodzie Karola Wielkiego, której laureatami byli w przeszłości m.in. Winston Churchill, Jean Monnet, Jan Paweł II czy Donald Tusk. Projekty można zgłaszać indywidualnie lub grupowo. Powinny one propagować wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym, budzić wspólne poczucie europejskiej tożsamości i integracji oraz proponować młodym ludziom w Europie wzorce postępowania i dawać praktyczne przykłady współżycia Europejczyków jako jednej wspólnoty. Mogą to być różnego rodzaju przedsięwzięcia skierowane do młodych ludzi, wymiany młodzieżowe lub projekty internetowe o wymiarze ogólnoeuropejskim.

W tegorocznej odsłonie konkursu polskim zwycięzcą został projekt: „Partycypacja first-time voters w wyborach do Parlamentu Europejskiego”. Jego autorami są studenci z SKNPW „Elektor” działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miał on na celu zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych – tytułowych wyborców pierwszego razu – do licznego i świadomego uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce nigdy nie cieszyły się wysoką frekwencją. Ta wieloetapowa inicjatywa składała się z seminarium kierowanego do licealistów, międzynarodowych spotów profrekwencyjnych angażujących studentów z całej Europy, a także konferencji naukowej z udziałem ekspertów prawa wyborczego. Projekt doceniono w prestiżowym konkursie StRuNa organizowanym pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, gdzie wygrał kategorię StRuNa-Human 2019. Teraz znalazł się wśród wyróżnionych przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

Szansę na zwycięstwo ma 27 projektów (po jednym z każdego państwa członkowskiego UE). Dla autorów najlepszego przewidziano nagrodę w wysokości 7500 euro, za drugie miejsce – 5000 euro, a za trzecie – 2500 euro. Laureaci otrzymają także zaproszenie do zwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego (w Brukseli lub w Strasburgu). Gala finałowa odbędzie się w Akwizgranie (Aachen) tradycyjnie na dwa dni przed Świętem Wniebowstąpienia Pańskiego (21 maja), kiedy wręczana jest Międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego.

Polacy już trzykrotnie okazywali się najlepsi w Europie. W 2009 roku wygrał projekt „YOUrope needs YOU!” („Europa potrzebuje Ciebie!”) stworzony i zaplanowany przez członków Europejskiego Forum Studentów AEGEE z Krakowa. W 2017 roku zwyciężyła nadawana na antenie Radia Meteor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu internetowa audycja radiowa Erasmus Evening („Wieczór z Erasmusem”) dla studentów rozważających tymczasowy wyjazd na studia za granicą w ramach programu Erasmus. Wreszcie w 2018 roku triumfował projekt „Worcation” – dwutygodniowe międzynarodowe spotkanie młodzieży o charakterze worcampu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)