Szkoły wyższe

Studenci z EUROAVII przygotowują się do kolejnego konkursu i konstruują nowy udźwigowiec

Opublikowano: 26.07.2017

forum akademickie

Po sukcesie w USA EUROAVIA Rzeszów nie spoczywa na laurach. Przeciwnie, zapowiada niezwykle pracowite wakacje. Studenci z rzeszowskiego Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów pracują nad innowacyjnym samolotem udźwigowym, z którym już 8 sierpnia rozpoczną walkę na zawodach Air Cargo Challenge w Zagrzebiu na Chorwacji.

Celem zawodów jest zaprojektowanie, zoptymalizowanie i zbudowanie samolotu zdolnego unieść jak największy ciężar (metalowe sztabki) oraz pokonać dziesięć stumetrowych odcinków w jak najkrótszym czasie. Organizatorzy narzucili wytyczne dotyczące silnika i śmigła. Samolot będzie musiał wznieść się po rozbiegu wynoszącym maksymalnie 60 m, a po złożeniu model musi się mieścić do określonej wymiarami skrzyni (1x 0,5x 0,4m). Reszta zależy już od kreatywności, wiedzy i pomysłu studentów.

Samolot drużyny EUROAVIA Rzeszów to innowacyjna konstrukcja. Wykonana będzie w całości z materiałów kompozytowych, zwanych „materiałami przyszłości” – z włókna węglowego. Udźwigowiec będzie miał 5,2 m rozpiętości i ok. 3 m długości, a zakładany podniesiony ciężar pozwala myśleć o walce o najwyższe lokaty. Studenci zapewniają, że jest to najbardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja w historii rzeszowskiej EUROAVII. Projekt wymaga od uczestników doświadczenia w budowie udźwigowców oraz pracy z materiałami kompozytowymi. Niestety najnowsze technologie i innowacyjność pociągają za sobą też wysoki koszt projektu, jednak studenci z optymizmem patrzą w przyszłość. Pierwsze loty pionierskiego samolotu są zaplanowane na przełom lipca i sierpnia.

Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów to największe i bardzo aktywne koło działające na Politechnice Rzeszowskiej. Zrzesza ponad 50 pasjonatów awiacji. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia studenckiego – rzeszowska grupa jest jedną z 45 grup działających w 23 krajach europejskich. Główne cele organizacji to pogłębienie zainteresowania branżą lotniczą oraz rozwój umiejętności zdobywanych podczas studiów poprzez różnorodne projekty techniczne, udział w zawodach naukowych na całym świecie, ułatwienie studentom kontaktu z firmami z branży lotniczej, integracja pomiędzy grupami lokalnymi.

EUROAVIA Rzeszów ma na swoim koncie imponujące sukcesy, m.in. w międzynarodowych zawodach konstruktorskich oraz liczne projekty techniczne. W samym roku akademickim 2016/2017 wzięli udział w:

– rywalizacji dronów IMAV 2016 w Pekinie, gdzie startowali z autonomicznym wielowirnikowcem własnej konstrukcji,

– największych na świecie zawodach konstruktorskich SAE Aero Design w Lakeland na Florydzie, na które zaprojektowali, zoptymalizowali i zbudowali samolot udźwigowy. Na 40 startujących zespołów z całego świata, studenci PRz zajęli: 4. miejsce za prezentację ustną modelu, 6. miejsce za średni największy podniesiony ciężar i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.

– w krakowskiej Droniadzie, gdzie stworzyli innowacyjny system lokalizacji znaczników z wykorzystaniem trzech dronów na akcję poszukiwawczą.

Do tej pory studenci KN EUROAVIA na trwałe zapisali się w rywalizacji w zawodach samolotów typu cargo. W Air Cargo Challenge 2015 zajęli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej i 1. w kategorii modeli drewnianych. Dodatkowo w zeszłym roku EUROAVIA zakwalifikowała się do pierwszej edycji programu „Najlepsi z najlepszych”, co umożliwiło jej udział w zawodach SAE AERODESIGN EAST 2016 i zaowocowało 2. miejscem wśród 68 drużyn z całego świata w kategorii dokumentacji technicznej i 7. miejscem w klasyfikacji generalnej.

Anna Worosz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie