Badania

Studenci z Politechniki Krakowskiej pracują nad betonowym kajakiem

Opublikowano: 2020-02-10

forum akademickie
Źródło: www.pk.edu.pl

Studenci z Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych FOOTPRINT na Politechnice Krakowskiej pracują nad stworzeniem kajaka z betonu tekstylnego. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie FutureLab PK – studenckiego laboratorium innowacji. 

Projekt pn. „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym” realizuje grupa studentów z Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej pod kierunkiem dr hab. inż. Izabeli Hager, prof. PK. Zadanie polega na opracowaniu materiału kompozytowego – betonu tekstylnego, który zostanie zastosowany do wykonania kadłuba łodzi przeznaczonej dla dwóch osób. Kanoe z PK będzie ważyć około 100 kg.

Beton tekstylny jest materiałem, w którym zbrojenie niemetaliczne jest umieszczone w matrycy mineralnej. Wzmocnienie zwykle składa się z włókien szklanych, węglowych lub bazaltowych. W przeciwieństwie do typowego zbrojenia stalowego, włókna te nie są wrażliwe na korozję, a zatem umożliwiają stosowanie cementów o niskiej zawartości klinkieru (tworzywa ceramicznego). Prowadzi to do zmniejszenia śladu węglowego (ang. carbonfootprint) takiego spoiwa, a więc obniżenia wytwarzanego podczas produkcji cementu dwutlenku węgla. Zdaniem uczestników projektu „PKanoe”, betony tekstylne są warte uwagi i stanowią nowoczesne i zrównoważone rozwiązanie dla lekkich elementów betonowych. Zastosowanie takiego typu zbrojenia pozwala zwiększyć właściwości wytrzymałościowe elementów od 5 do 6 razy w porównaniu z materiałem bez zbrojenia. Dodatkowym atutem jest sprężystość materiału – obciążony ulega deformacji, ale nie pęka i nie kruszy się.

Cienkościennie elementy betonowe mogą być stosowane w budownictwie jako lekkie konstrukcje, panele elewacyjne, elementy warstwowe i panele okładzinowe. Możliwość uzyskania cienkich przekrojów jest też interesująca z punktu widzenia możliwości tworzenia efektownych form architektonicznych i znaczącej oszczędności materiału wynikającej z redukcji przekroju.

Studencki projekt budowy kajaka z betonu tekstylnego służy promocji nowego, innowacyjnego rozwiązania, ale żacy z Politechniki Krakowskiej chcą też wziąć udział w corocznym wyścigu kajaków w całości wykonanych z betonu – BetonKanoRace. Impreza odbędzie się w maju w holenderskim Utrechcie. Będą w niej uczestniczyć studenci uczelni technicznych z różnych krajów. Zbudowane kajaki muszą spełniać wymagania dotyczące wymiarów oraz technologii wykonania i zastosowania materiałów. Kategorie, w jakich będą rywalizować uczestnicy, to m.in. wyścig na 100 i 200 metrów w zespołach żeńskich, męskich oraz mieszanych, konkurs na najlżejszy i najcięższy kajak, a także konkurs na innowację materiałową.

Realizacja projektu „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym” jest możliwa dzięki FutureLab Politechniki Krakowskiej. Jednostka wspiera finansowo i organizacyjnie realizację planów i projektów naukowych studentów PK. W pierwszej edycji ogłoszonego przez FutureLab „Konkursu na projekty studenckie PK”, finansowanie na łączną kwotę 232 tys. zł otrzymało 16 z nich.

źródło: PK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie