Nagrody

Studentka WUM laureatką Queen Silvia Nursing Award

Opublikowano: 2018-12-28

forum akademickie
Źródło: Queen Silvia Nursing Award Poland

Studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została zwyciężczynią polskiej edycji międzynarodowego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii – Queen Silvia Nursing Award. Wyniki ogłoszono 23 grudnia, w dniu 75. urodzin Jej Wysokości Królowej Szwecji Sylwii.

Polski konkurs był najliczniejszy ze wszystkich organizowanych w tym roku, zarówno jeśli chodzi o uczestników (207), jak i zgłaszane przez nich pomysły (270). Paulina Pergoł, studiująca na I roku pielęgniarstwa na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM, została doceniona za projekt „Listy od przyjaciela”, polegający na systematycznej wymianie korespondencji między ochotnikami a osobami przebywającymi w Domach Pomocy Społecznej lub Domach Spokojnej Starości. Laureatka zwróciła uwagę na kondycję psychiczną osób starszych i zaproponowała jej poprawę bez sięgania po środki farmakologiczne. Polepszeniu stanu psychicznego ma właśnie służyć korespondencja, jaką chętni do udziału w przedsięwzięciu, prowadzą ze starszymi, samotnymi osobami, które dzięki temu mogą poczuć się dla kogoś ważne i niepozostawione same sobie.

– W procesie leczenia pacjentów geriatrycznych bardzo ważnym elementem jest sfera uczuć i zdrowia psychicznego. Dobra kondycja psychiczna pozwala osiągać lepsze efekty leczenia chorób osób starszych. Niestety, osobie starszej często trudno jest znaleźć motywację do walki z dolegliwościami, trudno jej dostrzec cel i sens w życiu. Dlatego nie powinno się zwracać uwagi jedynie na fizyczny stan zdrowia osób starszych, ale przede wszystkim na ich psychikę – mówi P. Pergoł.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano dwa dodatkowe wyróżnienia. Daniela Ślagora, studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, wyróżniono za stworzenie „Integratora”, czyli portalu łączącego seniorów, potrzebujących wsparcia przy codziennych zadaniach, takich jak np. zrobienie zakupów, z osobami, które chciałby wesprzeć osoby starsze. Z kolei Anna Kołodziej, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (obecnie w trakcie specjalizacji), została doceniona za pomysł przeciwodleżynowych materiałów chłonnych dla osób starszych.

Queen Silvia Nursing Award to wyjątkowe stypendium dla pragnących sprostać wyzwaniom, jakie stawia praca w opiece zdrowotnej, szczególnie opieka nad osobami starszymi. Mogą się o nie ubiegać studenci pielęgniarstwa oraz osoby będące w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Nagroda to, oprócz środków finansowych w wysokości 25 tys. zł, także staż, podczas którego laureat ma możliwość poznać różne modele opieki w organizacjach partnerskich konkursu.

Źródło: WUM


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie