Konkursy

Studentka z UWM z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii

Opublikowano: 2019-12-30

forum akademickie
Źródło: www.queensilvianursingaward.pl

Agnieszka Napieralska, studentka trzeciego roku studiów pielęgniarskich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, została zwyciężczynią czwartej polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Zwycięski pomysł „Video instruktaż” ma na celu opracowanie przez pielęgniarki biblioteki filmów edukacyjnych, dedykowanych rodzinom opiekującym się pacjentem w warunkach domowych.

Queen Silvia Nursing Award to stypendium skierowane wyłącznie do studentek i studentów oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii. Stypendium jest przyznawane co roku i obecnie ubiegać się o nie mogą kandydaci ze Szwecji, Finlandii, Polski oraz Niemiec. W czwartej polskiej edycji triumfowała Agnieszka Napieralska z UWM.

– Tytuł mojego pomysłu to „Video instruktaż dla rodzin opiekujących się w domu członkiem rodziny”. Zawsze zanim dana osoba zostanie wypisana ze szpitala, personel musi zadbać o to, aby przeszkolić jego opiekuna w wykonywaniu przy nim różnych czynności, takich jak np. karmienie przez sondę, podawanie leków podskórnie itp. Mimo iż w warunkach szpitalnych opiekun będący często członkiem rodziny pod okiem pielęgniarki potrafi z wszystkimi czynnościami się uporać, to zdarza się, że kiedy musi wykonać je w domu, gdzie jest zdany sam na siebie, zapomina cały schemat poprawnej kolejności lub ogarnia go strach, w wyniku którego zrobi to źle. Dla takich osób wymyśliłam poradnik z instrukcjami wykonywania wszystkich czynności podczas opieki nad osobą starszą w domu nagraną w formie filmików przez pielęgniarkę/pielęgniarza. Mając taką płytę, osoba, która opiekuje się chorym, mogłaby włączyć filmik i razem z pielęgniarką na ekranie wykonywać cały zabieg krok po kroku. Dzięki temu opiekun miałby pewność, że wykonuje wszystko poprawnie i robiłby to w mniejszym stresie. Płytę tę osoby mogłyby dostawać podczas wypisu lub odebrać np. w swojej przychodni. Na płycie znalazłyby się m.in. takie czynności, jak karmienie chorego przez zgłębnik, peg, zmiana worka stomijnego, podawanie leków różnymi drogami, prawidłowa zmiana pozycji chorego w łóżku, mycie w łóżku osoby leżącej, zmiana opatrunków itp. Z taką płytą osoby opiekujące się chorymi w domu mogłyby czuć się pewniej i bezpieczniej. Pielęgniarka środowiskowa nie jest dostępna 24 godziny na dobę wyłącznie dla jednego pacjenta, a płytę z pielęgniarką na ekranie można włączyć w każdej chwili jeśli jest taka potrzeba – tłumaczy laureatka, która w nagrodę otrzymała stypendium w wysokości 25 tys. zł.

Wyróżnienie oraz nagrodę w postaci 5 tys. zł od firmy Essity, producenta materiałów chłonnych, otrzymała Wiktoria Kubinek, studentka trzeciego roku pielęgniarstwa w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, za pomysł „Przypomnę Ci o tym najważniejszym – innowacyjny licznik czasu”, którego celem jest poprawa jakości opieki nad pacjentami w zakresie prewencji odleżyn i utrzymania higieny.

Wyróżnienie i nagrodę w postaci tabletu do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych otrzymała Paulina Kasperska, absolwentka studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo na Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obecna studentka studiów doktoranckich w Klinice Geriatrii. Jej projekt – „Bransoletka ochroni kaniule” – pozwoli uniknąć ryzyka wyrwania wenflonu przez pacjentów z demencją i pobudzeniem.

źródło: www.queensilvianursingaward.pl


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie