Konkursy

Studentki Politechniki Śląskiej triumfują w Multi Comfort Student Contest

Opublikowano: 2019-06-12

forum akademickie

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Anna Toborek i Joanna Machera, zwyciężyły w prestiżowym międzynarodowym konkursie Multi Comfort Student Contest. W nagrodę wyjadą na staż do znanej pracowni architektonicznej w Mediolanie.

Multi Comfort Student Contest organizowany przez Saint-Gobain skierowany jest do studentów architektury. Konkurs zainaugurowano w 2004 roku w Serbii, a już rok później rozszerzył swój zasięg na skalę międzynarodową. Polacy biorą udział w konkursie od siedmiu lat, ale po raz pierwszy projekt naszych reprezentantów okazał się najlepszy. W tegorocznej edycji zarejestrowało się 2200 studentów z całego świata! W finale studentki z Politechniki Śląskiej pokonały aż 60 zespołów z 35 krajów. Drugie miejsce zajęła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie zespół z Białorusi.

– Otrzymanie tak wspaniałej nagrody jest dla nas ogromnym sukcesem i bardzo ważnym czynnikiem dla dalszego rozwoju kariery zawodowej. Staż pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia. Poziom tegorocznych prac był bardzo wysoki, a konkurencja bardzo trudna  – nie kryją radości zwyciężczynie.

Konkurs Multi Comfort Student Contest odbywa się dwuetapowo. Pierwsza faza polega na wyłonieniu najlepszych drużyn z poszczególnych krajów na świecie, które następnie w Mediolanie prezentują swoje projekty przed członkami jury oraz innymi uczestnikami. Tematem tegorocznej edycji konkursu było ożywienie i przywrócenie integracji z miastem Mediolan okolic stacji metra Crescenzago zgodnie z wizją #milano2030. Zadanie polegało m.in. na stworzeniu nowej zabudowy mieszkaniowej i strategii renowacji trzech istniejących budynków wielorodzinnych.

– W naszym projekcie główną ideą było stworzenie przestrzeni colivingowej dostosowanej do różnorodnych grup mieszkańców (ludzi młodych, studentów, rodzin z dziećmi, małżeństw, ludzi starszych czy niepełnosprawnych). Przestrzeń budynku została zorganizowana w taki sposób, aby każdy z mieszkańców zyskał też dostęp do różnorodnych przestrzeni wspólnych jak parking w części podziemnej, usługi w przyziemiu, strefa biurowa na pierwszym piętrze oraz przestrzenie mieszkalne na piętrach od 2-4. W celu minimalizacji zanieczyszczenia powietrza w projekcie wprowadzono nowoczesną technologię w postaci systemu Smog Free Towers, czyli tzw. zielonych płuc w postaci innowacyjnych wież oczyszczających powietrze. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymią przestrzeń w postaci zielonego dziedzińca, który przenika się z architekturą. W istniejących budynkach wprowadziłyśmy konstrukcję z nowymi balkonami, zielenią oraz systemem zacieniania – opowiadają Anna Toborek i Joanna Machera.

Promotorem ich projektu „CO.Living” jest mgr inż. arch. Andrzej Duda.

Źródło: PSl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie