Sport akademicki

Studentki z Lublina Akademickimi Mistrzyniami Europy w piłce ręcznej

Opublikowano: 2019-07-11

forum akademickie
Źródło: www.wssp.edu.pl

Piłkarki ręczne Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie zostały Akademickimi Mistrzyniami Europy. W imprezie, która odbywała się w Artego Arenie w Bydgoszczy, wzięły udział 22 drużyny z 11 krajów.

W finałowym meczu lublinianki, prowadzone przez duet trenerski Robert Lis – Kristina Repelewska, pokonały Uniwersytet w Hamburgu 31:25, już do przerwy wypracowując sobie sporą przewagę i prowadząc 19:14. Trzon zespołu WSSP stanowiły szczypiornistki występujące na co dzień w Superlidze w zespole mistrza Polski – MKS Perła Lublin: Aleksandra Januchta, Aneta Łabuda, Dagmara Nocuń, Katarzyna Kozimur, Aleksandra Rosiak oraz Joanna Szarawaga, która w finale zdobyła aż 10 bramek. Poza nimi udział w zwycięstwie mają także: Natalia Nosek, Żaneta Senderkiewicz, Kinga Gutkowska, Joanna Gadzina i Karolina Kochaniak (dwie ostatnie będą grały w MKS Perła od najbliższego sezonu).

We wcześniejszych meczach turnieju lublinianki odniosły komplet zwycięstw: na inaugurację z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii w Trondheim 36:18, z ubiegłorocznymi mistrzyniami z francuskiego Université d’Aix-Marseille 28:27 i z Uniwersytetem w Bochum 39:16. W ćwierćfinale pokonały Uniwersytet w Walencji 43:19, a w półfinale Uniwersytet w Porto 36:27.

Drużyna z Koziego Grodu wróciła na tron po czterech latach, kiedy to triumfowała w Bradze. W ostatnich trzech edycjach AME nie brała udziału. Wcześniej jeszcze czterokrotnie sięgała po złote medale (2008 – Niš; 2009 – Ljubljana; 2010 – Nikozja; 2012 – Kordoba), a raz po srebro (2013 – Katowice).

W turnieju w Bydgoszczy wystąpiły jeszcze dwie inne polskie ekipy: na dziewiątym miejscu uplasował się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a na jedenastym – gospodarze imprezy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W rywalizacji mężczyzn Polska nie miała swojego przedstawiciela. W finale Uniwersytet w Granadzie pokonał Niemiecki Uniwersytet Sportu w Kolonii 24:21.

Zawody w piłce ręcznej to już drugie z czterech zaplanowanych Akademickich Mistrzostw Europy w tym roku. Niedawno badmintoniści rywalizowali w Łodzi, 20 lipca w Poznaniu o medale walczyć będą drużyny koszykarskie, a 26 lipca znów w Łodzi zaczną się AME w siatkówce.

MK, źródło: pasja.azs.pl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie