Konkursy

Sylwia Brzyszczyk z nagrodą główną Call4arts2018

Opublikowano: 2018-12-03

forum akademickie
„Czerwona linia", Sylwia Brzyszczyk

Sylwia Brzyszczyk z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zdobyła nagrodę główną konkursu Call4arts2018. W organizowanym od trzech lat konkursie wybierane są najlepsze prace prezentowane w krakowskiej ASP podczas Dorocznej Wystawy Prac Studentów.

Konkurs Call4Arts skierowany jest do studentów wszystkich kierunków Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Nagrodą główną uhonorowany zostaje najzdolniejszy student, wyróżniający się talentem i potencjałem, który pozwoli mu wybić się na współczesnym rynku światowej sztuki. Za wyjątkowo ciekawe prace przyznawanych jest także 5 wyróżnień, będących motywacją do dalszej pracy twórczej. W konkursie można wygrać tylko raz. Podstawą do wyboru zwycięskich prac jest doroczna wystawa prac studentów. W jury konkursu zasiadają osoby niezależne, niezwiązane z krakowską ASP i niebędące artystami. Idea konkursu zakłada zapewnienie dynamicznego startu w branży kultury i sztuki najlepszym studentom artystycznych kierunków krakowskiej ASP, promowanie wybitnych talentów, wspieranie rozwoju nabytych umiejętności oraz stworzenie możliwości nawiązywania cennych kontaktów zawodowych. W tym roku nagrodę główną zdobyła Sylwia Brzyszczyk z Wydziału Malarstwa.

– Fascynuje mnie człowiek. Inspiruje – począwszy od malarstwa, poprzez fotografię, a także w pracach rysunkowych. Jego cielesność, instynkt, małostkowość wobec życia, jednocześnie wielkość wobec świata. Nic nie może być bliższe człowiekowi niż on sam. Z drugiej strony wciąż pozostaje dla siebie tajemnicą. Cóż może być w końcu piękniejszego niż ludzkie ciało – nacechowane przemijalnością, walczące z czasem, zmagające się ze śmiercią. Dające i odbierające życie. W portretach malarskich porzucam nijakość na rzecz inności. Pojmuję piękno w nowy sposób, odnajdując je w  twarzach widocznie doświadczonych lub żywo doświadczających. Malowane przeze mnie postaci istnieją we wszechogarniającej ciszy. W pozornie niczym niezmąconym spokoju. Jedynie poprzez nienachalne gesty, nasycone czerwienią oczy, czy sąsiedztwa przedmiotu, owa cisza staje się niepokojem. To z nim pozostawiam widza, mam nadzieję – na długo – wyjaśnia zwyciężczyni.

Wyróżnienia otrzymali: Karol Wycisk i Kornelia Nowak (oboje z Wydziału Rzeźby), Emil Strychała (Wydział Form Przemysłowych) oraz Jagoda Piotrowska (Wydział Architektury Wnętrz).

Nagrodą główną jest wyjazd na Art Basel, największe targi sztuki na świecie odbywające się w Bazylei, a także promocja artysty oraz możliwość organizacji indywidualnej wystawy. Nagrodą dodatkową dla wszystkich laureatów konkursu jest wspólna wystawa w Fundacji 4 Style, wydanie katalogu z nagrodzonymi pracami, promocja w kanałach informacyjnych Fundacji, pozycjonowanie w Internecie oraz stworzenie dedykowanego profilu artysty na stronie internetowej Fundacji 4 Style. Konkurs organizują Fundację 4 Style i Galeria Dystans.

Źródło: ASP Kraków

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie