Sport akademicki

Szermierze UG z medalami Akademickich Mistrzostw Polski

Opublikowano: 2019-05-20

forum akademickie
Fot: archiwum AZS UG/organizatorzy AMP

Aż pięć medali przywieźli z Poznania studenci Uniwersytetu Gdańskiego z pierwszych Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Prawdziwym królem polowania został Michał Siess, który wygrał w rywalizacji florecistów. W klasyfikacji drużynowej studenci z Gdańska Oliwy zajęli wysokie czwarte miejsce w Polsce oraz zdobyli srebro w klasyfikacji uniwersytetów.

Organizatorem AMP w szermierce był UAM Poznań, a zawody rozgrywane były nie tylko we florecie kobiet i mężczyzn, ale także w szabli i szpadzie. Drużyna UG złożona była z zawodników, którzy na co dzień reprezentują barwy Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu: Michał Siess, Natalia Gołębiowska oraz Aleksandra Nieciecka.

Warto zauważyć, że zawody – pomimo debiutu w oficjalnym kalendarzu rozgrywek akademickich – miały solidną obsadę, a o punkty rywalizowało ponad 130 zawodników z 32 uczelni wyższych z Polski.

W rywalizacji panów bezkonkurencyjny był Michał Siess – student Wydziału Zarządzania UG, jednocześnie jeden z najlepszych obecnie florecistów w kraju oraz reprezentant Polski. Bez problemu przebrnął on przez walki grupowe, a następnie aż do finału pewnie odprawiał z kwitkiem kolejnych rywali. Ostatecznie zdobył podwójne złoto zarówno w turnieju ogólnym, jak i w typie uniwersytetów. – Michał w trakcie zawodów zmagał się nie tylko z rywalami oraz presją faworyta, ale także z przeziębieniem. Tym bardziej na uznanie zasługuje jego postawa – zauważył Tomasz Aftański, z-ca dyrektora ds. sportowym Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG.

– AMP to dla mnie nietypowy, mniejszy turniej. Bez starszych, ale też młodszych i jeszcze znacznie słabszych zawodników, co sprawiło, że turniej co prawda trwał krótko, ale od początku walki były na dość wysokim poziomie – relacjonuje nam Michał Siess. – Cieszę się, że dorzuciłem do kolekcji nowy tytuł i pewnie też trochę pomogłem uczelni. Mam nadzieję, że szermierka stanie się bardziej popularna za sprawą wejścia do programu AMP – dodał reprezentant UG. Warto zauważyć, że Michał turniej w Poznaniu mógł potraktować nieco treningowo, gdyż tydzień wcześniej brał udział w zawodach Pucharu Świata w rosyjskim Petersburgu, a w kolejny weekend pojechał na podobne zawody do Szanghaju.

Na te same zawody Pucharu Świata do Chin wybiera się kolejna medalistka UG Natalia Gołębiewska (również Wydział Zarządzania UG). W rywalizacji w Poznaniu zajęła ona wysokie trzecie miejsce przegrywając nieznacznie walkę półfinałową 13:15. – Zawody oceniam jako udane, a ze swojego startu jestem zadowolona, chociaż… czuję lekki niedosyt. Poziom był całkiem wysoki jak na zawody uniwersyteckie. Na drodze do trzeciego miejsca musiałam pokonać kilka dobrych zawodniczek. – powiedziała brązowa medalistka AMP w Szermierce. – Cieszę się, że wystartowaliśmy w pierwszych oficjalnych Akademickich Mistrzostwach Polski i było mi bardzo miło reprezentować barwy mojej uczelni – dodała Natalia, która do brązu dorzuciła jeszcze złoty medal w typie uniwersytetów.

Wysokie miejsca Michała oraz Natalii oraz punktowane miejsce Aleksandry Niecieckiej (Wydział Filologiczny UG) sprawiły, że drużyna Uniwersytetu Gdańskiego zajęła wysokie czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz dodatkowo zdobyła srebro w typach uniwersytetów. – Startowaliśmy tylko w jednej broni, a mimo wszystko zajęte miejsce jest naprawdę wysokie. Chciałem podziękować Michałowi, Natalii i Aleksandrze, że pomimo napiętych grafików znaleźli w swoich kalendarzach czas na start w AMP i reprezentowanie barw UG. Dodatkowe podziękowania kieruję w stronę władz klubu GSF oraz trenerów fechmistrzów Stanisława Szymańskiego, Tadeusza Pagińskiego oraz Longina Szmita, którzy wyrazili zgodę na udział swoich zawodników w zawodach – dodaje Tomasz Aftański z CWFiS UG.

Klasyfikację drużynową wygrali studenci AWF Katowice, przed Politechniką Poznańską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza z Poznania. XIV miejsce zajęła Gdańska Politechnika, a XVII Gdański Uniwersytet Medyczny.

Piotr Walczak, prezes AZS UG


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie