Sprawy nauki

Tylko czterech Polaków w rankingu Clarivate Analytics

Opublikowano: 2019-11-20

forum akademickie

Nazwiska czterech polskich uczonych znalazły się w najnowszym rankingu Clarivate Analytics – prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata. To najmniej od czterech lat.

Ranking Clarivate Analytics Highly Cited Researchers 2019 (dawniej Thomson Reuters) to aktualizowane co roku zestawienie najczęściej cytowanych naukowców z całego świata. Zestawienie powstaje w wyniku analizy liczby cytowań, która jest jedną z miar wartości publikacji i świadczy o tym, w jakim stopniu prace naukowe poszczególnych badaczy wspierają i inspirują innych naukowców na całym świecie. W tym roku w rankingu znalazło się tylko czterech Polaków. Po raz pierwszy na liście pojawił się chemik prof. Jacek Namieśnik, zmarły w kwietniu rektor Politechniki Gdańskiej. Oprócz niego są jeszcze obecni także w ubiegłym roku trzej kardiolodzy: prof. Piotr Ponikowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Serca Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, od lutego p.o. rektora uczelni; prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku i prof. Michał Tendera z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W stosunku do ubiegłorocznego zestawienia HCR, w którym było 6 polskich badaczy, wypadli z niego: prof. Andrzej Budaj (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), prof. Dariusz Dudek (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) i prof. Jolanta Lissowska (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

W poprzednich latach na liście HCR znajdowało się pięciu Polaków. W 2017 roku było to czterech kardiologów (profesorowie Budaj, Ponikowski, Tendera, Torbicki) i informatyk (Computer Sciences) – prof. Andrzej Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2016 r.: ci sami kardiolodzy i prof. Jerzy (w HCR Jurek) Krzesiński, astronom (Space Sciences) z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z kolei rok wcześniej na liście najczęściej cytowanych badaczy było tylko czterech Polaków: profesorowie Budaj, Ponikowski, Tendera i Krzesiński.

Zestawienie HCR obejmuje ponad 6 tys. reprezentantów 1200 instytucji z ponad 60 krajów, włączając w to aż 23 laureatów Nagrody Nobla, w tym trzech tegorocznych. Do przygotowania rankingu wykorzystano najpopularniejszą na świecie platformę analityki naukowej w przeglądarce internetowej. Zestawienie Clarivate Analytics jest kluczowym elementem jednego z najstarszych corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie – Academic Ranking of World Universities.

PK

Pełna lista najczęściej cytowanych naukowców świata dostępna jest na stronie Clarivate Analytics

Czytaj także: Najczęściej cytowani 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie