Szkoły wyższe

Umowa Politechniki Koszalińskiej z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia

Opublikowano: 2019-03-11

forum akademickie
Rektor PK prof. Tadeusz Bohdal (po lewej) i dr Piotr Tefelski, prezes WZU w Grudziądzu, fot. Adam Paczkowski

Studenci Politechniki Koszalińskiej będą kształcić swoje umiejętności praktyczne w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU) w Grudziądzu. Umowę w tej sprawie przedstawiciele uczelni i przedsiębiorstwa podpisali 6 marca w Koszalinie.

Niewykluczone, że z inicjatywy WZU w Grudziądzu powstanie druga filia Politechniki Koszalińskiej, oparta na współpracy z zakładem. Pierwsza filia, Wydział Przemysłu Drzewnego, została utworzona w 2016 roku w Szczecinku. W tym przypadku partnerem szkoły jest firma Kronospan. Porozumienie z WZU obejmuje realizację praktyk zawodowych przez studentów Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych, zarówno kierunków technicznych, jak i nietechnicznych. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia będą wspierać studentów w przygotowaniu prac dyplomowych i różnego rodzaju innych projektów.

– Cieszę się, że tak ważna firma polskiej zbrojeniówki chce pomagać studentom, którzy po zakończeniu nauki i praktyk otrzymają szansę na ciekawą pracę – przyznał prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Zakład w Grudziądzu potrzebuje informatyków, mechaników, elektroników, logistyków, specjalistów od zarządzania, stąd wybór kierunków do realizacji praktyk.

– Wśród naszych pracowników, liderów projektów, mamy absolwentów Politechniki Koszalińskiej. Realizacja praktyk to dla nas wielka szansa na pozyskanie kolejnych młodych i zdolnych ludzi, którzy mogą wywindować zakład poza dotychczasowy poziom jego funkcjonowania – podkreślił dr Piotr Tefelski, prezes WZU. 

Politechnika Koszalińska ma podpisanych już ponad 150 umów na staże i praktyki z różnymi podmiotami.

– Zgodnie z zaleceniem ministerstwa musimy prowadzić jak najwięcej kierunków o profilu praktycznym – przypomniał prof. Bohdal. – Dotąd wszystkie kierunki były akademickie, teraz już niemal połowę stanowią praktyczne. Praktyki są bardzo cenne. Uczymy teorii, dopiero w firmie student nabiera fachowych kompetencji i widzi, jak teoria jest wdrażana i przekłada się na rezultaty. Opinia pracodawców o naszych studentach jest bardzo dobra.

O ile dla uczelni umowa jest pierwszą podpisaną z firmą z branży zbrojeniowej, o tyle dla WZU umowa z uczelnią jest w ogóle pierwszym porozumieniem o współpracy. Prezes firmy zaoferował rektorowi utworzenie w Grudziądzu wydziału zamiejscowego w obszarze informatyka i elektronika. W nieodległej przyszłości mógłby się on przekształcić w filię Politechniki Koszalińskiej. Działające od 1960 roku WZU to nowoczesne przedsiębiorstwo przemysłu obronnego, które realizuje zamówienia dla wojska polskiego i partnerów zagranicznych. Na
międzynarodowym rynku uzbrojenia WZU funkcjonują jako zakład wyspecjalizowany w rakietowej technice obronnej. Firma zajmuje się modernizacją uzbrojenia rakietowego i remontem przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Źródło: PK

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie