Szkoły wyższe

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu od stycznia pod nowym szyldem?

Opublikowano: 2020-09-18

forum akademickie

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zmieni swoją nazwę – wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt ustawy został przygotowany na wniosek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, będący realizacją inicjatywy podjętej przez społeczność akademicką tej uczelni, popartej uchwałą jej senatu. Zakłada nadanie Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu nowej nazwy. Od 1 stycznia 2021 roku uczelnia występowałaby pod szyldem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. „Nadanie imienia Magdaleny Abakanowicz to wyraz uznania dla dokonań wybitnej artystki, a jednocześnie podkreślenie jej wieloletnich związków z poznańską uczelnią plastyczną” – napisano w uzasadnieniu. Inicjatorzy dodają, że ich pomysł spotkał się z poparciem Fundacji im. Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego w Warszawie, będącej spadkobiorcą majątku i praw Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

Magdalena Abakanowicz (1930–2017) to artystka o ogromnym, wszechstronnym dorobku twórczym, mającym fundamentalne znaczenie dla polskiej sztuki. Była jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek o światowej sławie, twórczynią tkaniny artystycznej. Światowy rozgłos zdobyły już w połowie lat sześćdziesiątych jej słynne Abakany prezentowane w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie. Na swoim koncie miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz stałych realizacji w przestrzeni publicznej, m.in. VII Biennale de Sao Paulo w Brazylii, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Biennale Venezia, Polish Pavilion Wenecja, Biennale International de la Tapisserie Lozanna, Galerie Nationale du Jeu de Paume Paryż. Jej prace znajdują się w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym świecie m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto. Artystka była odznaczona m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998).

W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślono również związek Magdaleny Abakanowicz z Poznaniem, gdzie przez wiele lat (1965–1991) prowadziła zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecny UAP). W 1979 r. otrzymała tytuł profesora. Prowadziła również zajęcia na uczelniach za granicą (m.in. w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i Australii). Miała przyznane doktoraty honoris causa wielu uczelni, m.in. Royal College of Art w Londynie i Pratt Institute w Nowym Jorku oraz poznańskiej uczelni plastycznej.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jest uczelnią artystyczną nadzorowaną przez ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Początki uczelni sięgają 1919 r., kiedy w Poznaniu powstała Szkoła Zdobnicza. Po II wojnie światowej działała jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Ustawą z dnia 4 lipca 1996 r. o zmianie nazw niektórych wyższych szkół artystycznych (Dz. U. poz. 462) została Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2010 roku nastąpiła kolejna zmiana szyldu – na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Obecnie w ramach UAP działa dziewięć wydziałów: Animacji; Architektury i Wzornictwa; Architektury Wnętrz i Scenografii; Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa; Grafiki i Komunikacji Wizualnej; Sztuki Mediów; Fotografii; Malarstwa i Rysunku oraz Rzeźby. Na kilkunastu kierunkach studiuje ponad 1300 studentów.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie