Szkoły wyższe

Uniwersytet Warszawski najlepszy w Rankingu Szkół Wyższych

Opublikowano: 2019-06-12

forum akademickie
Źródło: www.perspektywy.pl

Uniwersytet Warszawski przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Warszawską – to podium jubileuszowego, XX Rankingu Szkół Wyższych opublikowanego przez Perspektywy. W grupie uczelni niepublicznych najlepsza Akademia Leona Koźmińskiego, a wśród publicznych wyższych szkół zawodowych – Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.   

Ranking uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jedną z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych klasyfikacji edukacyjnych na świecie. Zestawienie jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

W roku 2000 profesjonalny Ranking Szkół Wyższych wydawał się w Polsce równie niewyobrażalny, jak dziś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być. 20 lat pozwala nam nakreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w tym okresie. Będziemy go kreślić dalej w latach, które nadejdą, bo jesteśmy przekonani, że – trawestując hasło tegorocznego zwycięzcy, Uniwersytetu Warszawskiego – 20 lat to dobry początek – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Pozycję lidera z zeszłego roku obronił Uniwersytet Warszawski. Kolejne miejsca na podium także bez zmian: na drugim miejscu Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim – Politechnika Warszawska. Pozycjami zamieniły się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (4.) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (5.). Kolejne lokaty dla: Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej.

W rankingu uczelni niepublicznych po raz dwudziesty triumfuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Za nią podobnie jak przed rokiem SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i    Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Za to w zestawieniu państwowych wyższych szkół zawodowych jest nowy lider: Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Na drugie miejsce (z pierwszego) spadła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Awans na podium (z 5. miejsca) zaliczyła Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.

W podrankingach uwzględniających typy uczelni zwyciężyły: Uniwersytet Warszawski (uniwersytety), Politechnika Warszawska (uczelnie techniczne), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (uczelnie ekonomiczne), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (uczelnie rolnicze), Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (AWF-y), Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie i Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie (uczelnie pedagogiczne).

W poszczególnych kryteriach pierwsze miejsca zajęły: Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie (lider umiędzynarodowienia), Uniwersytet Jagielloński (uczelnia o najwyższym potencjale naukowym), Uniwersytet Warszawski (uczelnia o najwyższej efektywności naukowej), Uniwersytet Jagielloński (uczelnia o najwyższym prestiżu), Politechnika Warszawska (lider na rynku pracy), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (lider publikacji), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (lider innowacyjności). 

Źródło: Perspektywy

XX Ranking Szkół Wyższych

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie