Konferencje

Uruchamiamy dzieciaki

Opublikowano: 2019-08-23

forum akademickie
Źródło: UM Wrocław

Nasze dzieci tyją na potęgę. Ich waga, niewłaściwe odżywianie i minimalna aktywność fizyczna dramatycznie odbijają się na zdrowiu. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, we współpracy z Urzędem Miasta we Wrocławiu i Akademią Wychowania Fizycznego, alarmują: konieczne jest natychmiastowe wdrożenie środków zaradczych. Po raz kolejny zapraszają ekspertów, lekarzy, nauczycieli i przede wszystkim rodziców na konferencję „Uruchamiamy dzieciaki”. Odbędzie się ona 5 września 2019 roku w Centrum Naukowej Informacji Medycznej przy ul. Marcinkowskiego we Wrocławiu.

– Położyliśmy bardzo duży nacisk na to, by tematyka prelekcji była jak najbardziej przydatna dla uczestników, by mogli usłyszane informacje wykorzystać w praktyce. Naukowcy, lekarze, eksperci będą się dzielić badaniami, co zainteresuje środowisko naukowe, ale zrobią to w sposób na tyle przystępny, że obecny na sali rodzic także wyniesie ze spotkania przydatne dla siebie informacje – podkreśla główny organizator spotkania prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Akcja prozdrowotna „Uruchamiamy Dzieciaki” skierowana jest do nauczycieli wychowania fizycznego, rodziców, wychowawców i trenerów uczniów szkół podstawowych. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadwagi i wynikających z niej chorób u dzieci. Badamy nawyki żywieniowe, formy spędzania wolnego czasu i aktywność fizyczną, stan narządu ruchu, kręgosłupa i kończyn dolnych oraz inne czynniki ryzyka u dzieci – wyjaśnia prof. Zatoński.

Program zawiera wiele interesujących zagadnień od analizy stanu odżywienia i wzrostu wrocławskich dzieci, przez rozważania o tym czy cukier faktycznie jest wrogiem i jak na otyłość wpływać mogą bakterie. Wiele uwagi poświęca się także aktywności fizycznej, zwłaszcza w kontekście tego jak zainteresowania ruchowe przekładają się na faktyczne lekcje wychowania fizycznego.

– Brak ruchu jest rosnącym problemem społecznym, dlatego przygotowaliśmy program zawodów rozgrywanych w szkole, oceniających kondycję dzieci. W naszą inicjatywę zaangażowali się wykładowcy akademiccy oraz lekarze i specjaliści, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką i leczeniem dzieci. Sami jesteśmy entuzjastami biegania, organizatorami Biegu Uniwersytetu Medycznego, który po raz kolejny odbędzie się 28 września – mówi prof. Tomasz Zatoński, na co dzień laryngolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. – Chcemy zarazić naszą pasją dzieci, pokazując im radość i satysfakcję oraz pozostałe korzyści płynące z wysiłku fizycznego. Pragniemy zachęcić uczniów szkół podstawowych do ćwiczeń i startu w zawodach biegowych organizowanych przez szkołę – dodaje.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Pełny program znaleźć można na stronie wydarzenia https://www.konferencje.umed.wroc.pl/uruchamiamy-dzieciaki/

Monika Maziak


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie