Konkursy

UW i UAM docenione w konkursie „Lider Dostępności 2019”

Opublikowano: 2019-05-09

forum akademickie
Źródło: www.niepelnosprawni.pl

Uniwersytet Warszawski z prestiżową nagrodą Grand Prix 4. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności 2019”. Doceniono kompleksowe, wieloletnie działania uczelni na rzecz stworzenia miejsca przyjaznego również dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami.

Lider Dostępności to konkurs organizowany od 2015 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się 8 maja w Pałacu Prezydenckim. Przyznano Grand Prix, siedem nagród i cztery wyróżnienia.

Najbardziej prestiżowy laur – Grand Prix – zdobył Uniwersytet Warszawski. Kapituła Konkursu postanowiła docenić konsekwencję władz uczelni w usuwaniu barier architektonicznych w historycznych obiektach, wznoszenie nowych budynków w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego, a także całościową politykę wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami. UW w 1999 roku zatwierdził program „Uniwersytet dla wszystkich”, który określił kierunek zmian zarówno w sferze dostępności architektonicznej, jak i kształcenia studentów. Nad procesem czuwał powołany 3 lata wcześniej Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2000 r. powołano Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Władze uczelni wprowadziły uregulowania, na mocy których każdy z projektów architektonicznych jest konsultowany przez BON pod kątem pełnej dostępności.

Efektem wieloletnich prac są m.in.: biblioteka cyfrowa gromadząca zbiory w formach dostępnych dla osób niewidomych i słabowidzących, transport uniwersytecki dla studentów na wózkach, wypożyczalnia adaptacyjnego sprzętu umożliwiającego robienie notatek na wykładach oraz prace adaptacyjne w większości budynków uniwersyteckich czy kompleks budynków tworzących Centrum Nowych Technologii (CeNT). Kładzie się nacisk na dbałość o odpowiednie kontrasty i oznaczenia dla osób słabowidzących, tworzenie brajlowskich oznaczeń pomieszczeń, instalowanie pętli indukcyjnych itp. Zadbano też o stworzenie systemu usług specjalistycznych i dostosowanie struktur administracyjnych uczelni, by umożliwić efektywne zdobywanie wiedzy np. osobom ze spektrum autyzmu czy z chorobami psychicznymi. Studenci mogą liczyć także na pomoc pracowników BON. Wszystkie nowo powstające obiekty, jak i te modernizowane, muszą spełniać kryteria dostępności dla użytkowników z niepełnosprawnością.

W kategorii „obiekt mieszkalny/hotelowy” nagrodzono Dom Studencki „Hanka” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przy modernizacji jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów UAM wzięto pod uwagę również potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Kapituła Konkursu doceniła projekt przebudowy akademika autorstwa śp. Piotra Barełkowskiego, który zakładał dostosowanie zarówno części pokoi, jak i większości przestrzeni wspólnych. Inwestycja obejmowała przebudowę wszystkich kondygnacji budynku DS „Hanka”. Wokół niego znalazła się odpowiednia infrastruktura drogowo-parkingowa i dojścia piesze dostosowane do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu. Uzyskano 200 miejsc w pokojach, w tym 4 pokoje dla osób z niepełnosprawnością z indywidualnie zaprojektowanymi meblami oraz systemem ostrzegawczym i przyzywowym, podobnie jak w łazience dla osób z niepełnosprawnością na parterze. Wszystkie pokoje mają indywidualne łazienki z WC i prysznicem. Wejścia do budynku są bezprogowe, znajdują się w nim 3 windy i 2 podnośniki przyschodowe, zatem pomieszczenia są ogólnodostępne. W recepcji przy ladzie znajdują się pętle indukcyjne, podobnie jak w stołówce, która pełni także rolę sali audytoryjnej. Zainstalowano rezerwowe zasilanie energetyczne, oświetlenie awaryjne we wszystkich strefach komunikacyjnych oraz system monitoringu wizyjnego, sygnalizacji pożaru i włamania. Na terenie znajdują się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością, jest także możliwość wjazdu na plac wejściowy i wysadzenia pasażerów bezpośrednio przed wejściem.

Źródło: www.niepelnosprawni.pl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie