Badania

UWM utworzy ośrodek radiochirurgii mózgu, głowy i szyi

Opublikowano: 2020-07-14

forum akademickie
Źródło: www.uwm.edu.pl

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zakupi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To wstęp  do utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie ośrodka radiochirurgii mózgu, głowy i szyi.

UWM otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe dofinansowanie w obligacjach skarbowych. Uczelnia chce przeznaczyć te środki na zakup unikatowego mikroakceleratora liniowego, umożliwiającego prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie szczególnie przydatne jest do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. To pierwszy krok do utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ośrodka radiochirurgii mózgu głowy i szyi.

– Znaczenie badawcze tego urządzenia jest ogromne. Pozwala ono na prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowy poziomie. Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce, pacjenci nie będą już musieli wyjeżdżać do innych krajów, żeby szukać najnowszych technik leczenia nowotworów. Nasze urządzenie będzie jednym z pierwszych w Polsce i Europie – podkreślał prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNiSW, który przekazał rektorowi, prof. Ryszardowi Góreckiemu, symboliczny czek na kwotę 18 mln zł.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

– Pozyskanie tego urządzenia pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych – wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. – Urządzenie nie wymaga specjalnego budynku, bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki osłonom wbudowanym w urządzenie. Personel medyczny jest bezpieczny – dodaje.

Proces budowania i montowania mikroakceleratora na terenie USK potrwa około jednego roku. Urządzenie będzie współpracować z już istniejącymi klinikami. W pierwszym etapie ZAP posłuży do badań naukowych z wykorzystaniem modeli zwierzęcych. Pierwsi pacjenci będą mogli z niego skorzystać w 2022 roku.

źródło: UWM


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie