Szkoły wyższe

W Moskwie powstało Centrum Polonistyki

Opublikowano: 2020-02-07

forum akademickie
Fot. Pałac Durasowa w Moskwie / A.Savin (Wikimedia Commons)

W Wyższej Szkole Ekonomii, jednym z największych rosyjskich uniwersytetów, rozpoczęło działalność Centrum Polonistyki. Na inaugurację wykład wygłosił dr Paweł Libera z Instytutu Historii PAN.

Naukowo-Edukacyjne Centrum Polonistyki powstało w ramach Wydziału Nauk Humanistycznych istniejącej od prawie 30 lat Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie. Została założona w 1992 roku, aby promować gospodarcze i społeczne przemiany w Rosji poprzez edukację nowego pokolenia ekonomistów i inspirowanie nowych pomysłów w sektorze publicznym i prywatnym. Jest zaliczana do trójki najlepszych uczelni w Rosji (ranking Times Higher Education World Univeristy Ranking). Kształci się w niej 35 tys. studentów z ponad 50 krajów. Posiada jedne z najlepszych w kraju wydziały akademickie i centra badawcze w zakresie ekonomii, zarządzania, socjologii, polityki publicznej i informatyki.

– „Wyszka”, jak w skrócie określa się WSE, ma wprawdzie w nazwie „ekonomię”, lecz to po prostu pełnoprawny uniwersytet, który w dodatku szybko się rozwija i prowadzi aktywną współpracę międzynarodową. Najwidoczniej wzrasta zainteresowanie polonistyką wśród studentów, skoro zdecydowano o utworzeniu Centrum  – komentuje  dr Tomasz Ambroziak z Instytutu Polskiego w Moskwie.

To polska placówka kulturalna w stolicy Rosji podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Została założona w 1988 roku. Zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej w Rosji oraz współpracą kulturalną, współpracą naukową i techniczną między Polską a Rosją. Instytut prowadzi kursy języka polskiego. Jego dyrektorem jest od 1 marca 2019 roku Piotr Skwieciński. Instytut Polski w Moskwie wspomógł powstanie Centrum Polonistyki poprzez pomoc w jego wyposażeniu. Zakupiono m.in. różnego rodzaju mapy Polski, reprodukcje obrazów Matejki i Chełmońskiego, panoramy najważniejszych polskich miast. Inicjatorami powstania Centrum są m.in. profesorowie Leonid Gorizontow oraz Aleksiej Wasiliew, rosyjscy naukowcy i wykładowcy.

We współpracy z nimi zorganizowaliśmy w 2017 roku konferencję o Tadeuszu Kościuszce, później szereg wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz konferencję poświęconą 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Powstanie Centrum to nowe otwarcie starej, dobrej współpracy – podkreśla Ambroziak.

Na inaugurację działalności wykład pt. „Rosyjscy emigranci w Polsce 1918–1939 w polskiej historiografii” wygłosił dr Paweł Libera z Instytutu Historii PAN. Skierowany był nie tylko do studentów uczelni, lecz do wszystkich zainteresowanych krajami sąsiadującymi z Rosją, a także historią polskiego dwudziestolecia międzywojennego, rosyjsko-polskimi stosunkami polityczno-kulturowymi, wzajemnym postrzeganiem narodów i rozwojem polskiej humanistyki. W dyskusji po wykładzie udział wzięło kilku znanych rosyjskich historyków, m.in. prof. Borys Sokołow.

MK, źródło: PAP


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie