Nagrody

W przyszłym tygodniu wręczenie Nagrody NCN

Opublikowano: 2020-10-05

forum akademickie

Gala wręczenia Nagrody Narodowego Centrum Nauki odbędzie się 14 października w krakowskich Sukiennicach. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest co roku trzem naukowcom do 40 roku życia za wybitne osiągnięcia w obszarze badań podstawowych. Laureaci oprócz symbolicznych statuetek otrzymają także 50 tys. złotych.

Nagroda NCN to wyróżnienie ustanowione przez Radę NCN w 2013 r. Jego główną ideą jest wsparcie młodych i wybitnych uczonych w działalności naukowej, a także podkreślenie znaczenia badań podstawowych prowadzonych w naszym kraju. Nagroda przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych. Laureaci wybierani są na podstawie decyzji Kapituły, w skład której wchodzi dyrektor oraz Rada NCN, a także przedstawiciele fundatorów Nagrody.

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele zespołów ekspertów NCN, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN. W tegorocznej edycji zgłoszone zostały 53 osoby, spośród których wyłoniono sześciu finalistów, po dwóch z każdej dziedziny badawczej. Ostateczny wybór Kapituły i nazwiska zwycięzców poznamy 14 października w tracie uroczystego rozdania, które tradycyjnie odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

W ubiegłym roku nagrody trafiły do dwóch naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr. hab. Dawida Pinkowicza i dr. hab. Michała Wierzchonia oraz dr. Romana Szczęsnego z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Fundatorem tegorocznego wyróżnienia w grupie nauk o życiu jest Adamed Pharma S.A, fundatorem wyróżnienia w grupie nauk ścisłych i technicznych Fundacja KGHM Polska Miedź, natomiast współfundatorem nagrody w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce firma INGLOT Sp. z.o.o. W związku z trwającą pandemią liczba bezpośrednich uczestników uroczystości w Sukiennicach zostanie znacznie ograniczona w stosunku do poprzednich lat. Relacja z przebiegu wydarzenia zostanie udostępniona na profilu NCN na Facebooku oraz na stronie NCN. Patronem medialnym wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

MK

Aktualizacja: W związku z sytuacją epidemiczną uroczystość wręczenia Nagrody Narodowego Centrum Nauki, która miała się odbyć 14 października br. w Sukiennicach, została odwołana. Uroczystość odbędzie się w innym terminie.


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie