Szkoły wyższe

Warszawo, my Ci pokażemy! 15. „Łodzią po Wiśle” 7-8 kwietnia

Opublikowano: 16.03.2017

forum akademickie

7 i 8 kwietnia odbędzie się jubileuszowa, 15. edycja Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle” w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie.

Chcemy pokazać Ci to, co najlepsze. Etiudy fabularne, dokumentalne, animacje, filmy operatorskie, które powstają w Szkole Filmowej w Łodzi. I radość i stres – bo dla wielu z nas to pierwsze projekcje naszych filmów na wielkim ekranie. Poznamy Was – naszych pierwszych Widzów. Odbierzemy też pierwsze nagrody – najlepsze filmy konkursu wyłoni profesjonalne jury, przyzna Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: najlepsza etiuda fabularna, dokumentalna, animowana oraz za najlepsze zdjęcia/etiudę operatorską. Na Festiwalu będą dziennikarze, filmowcy, wielbiciele Kina. Co roku na „Łodzią po Wiśle” są po prostu WSZYSCY!” – czytamy w materiałach prasowych organizatora.

15.edycja Festiwalu „Łodzią po Wiśle” odbędzie się w Warszawie w dniach 7-8 kwietnia 2017 r. w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej. – Premierowe, kinowe pokazy filmów Szkoły Filmowej w Łodzi to istotne wydarzenie dla naszych studentów. Ich twórcy doświadczają bardzo ważnego elementu w procesie tworzenia filmów, jakim jest konfrontacja z widzem i mimo obaw przed krytyką są szczęśliwi, że mogą pokazać je w kinie. To także promocja i początek festiwalowego życia dla wielu z nich i pierwsze nagrody. “Łodzią po Wiśle” co roku potwierdza, że Szkoła Filmowa w Łodzi nieustannie elektryzuje! – mówi Krzysztof Brzezowski, Szef Festiwalu.

Od początku (pierwsza edycja odbyła się w 2003 r.) założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.

Filmy „Łodzią po Wiśle” zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. „Lokatorki” w reż. Klary Kochańskiej zostały nagrodzone studenckim Oscarem (Student Academy Awards) w kategorii „Foreign Narrative” w 2016 r., etiuda animowana „Cipka” w reż. Renaty Gąsiorowskiej przywiozła nagrody m. in. z AFI FEST w Los Angeles, Clermont-Ferrand, „Opowieści z chłodni” (2010 r) w reż. Grzegorza Jaroszuka zostały nagrodzone Grand Prix „Łodzią po Wiśle” a potem docenione na ponad 30. festiwalach zagranicznych. Debiut fabularny Jaroszuka – „Kebab i Horoskop” z 2014 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni, Londynie i Rzymie zyskując przychylność widzów i krytyki. Etiuda dyplomowa „Bez śniegu” w reż. Magnusa von Horna, nagrodzona na „Łodzią po Wiśle” w 2011 r., utorowała mu drogę do pełnometrażowego, głośnego debiutu „Intruz”, który zdobył m.in. nagrody w Gdyni i nagrody Szwedzkiej Akademii Filmowej. Nagrodzeni poprzednich edycji “Łodzią po Wiśle” to obecnie cenieni filmowcy – Leszek Dawid, reżyser filmów „Ki” i „Jesteś Bogiem” (w 2004 r. jego „Bar na Victorii” wygrał festiwal), czy Jan Komasa, reżyser m.in. „Sali samobójców” i „Miasta 44″, który w 2004 r. został wyróżniony podczas „Łodzią po Wiśle” za etiudę „Fajnie, że jesteś”.

WWW festiwalu: www.lodziapowisle.pl

Jolanta Kolano


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie