Badania

Wirtualny ekspert oceni wiarygodność porad zdrowotnych

Opublikowano: 2019-06-24

forum akademickie

Aleksandra Nabożny, doktorantka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, pracuje nad algorytmem, który oceni, czy tekst medyczny w internecie jest wiarygodny. Wirtualny ekspert pomoże użytkownikowi odsiać nierzetelne treści.

Jak rozstrzygnąć, czy artykuły w popularnych portalach o zdrowiu i na stronach parentingowych zawierają sprawdzone informacje? Informatyczka, Aleksandra Nabożny, wybrała kilka kontrowersyjnych tematów: szczepionki, amigdalina, leczenie raka witaminą C, pigułki na odchudzanie, wyższość jednej z form porodu: naturalnej lub przez cesarskie cięcie, i poddała je analizie. Teraz pracuje nad oprogramowaniem, które wyselekcjonuje rzetelne dane i odseparuje je od niepewnych bądź niesprawdzonych. To odpowiedź na brak w Polsce narzędzia, jakim posługuje się choćby amerykańska organizacja Health On the Net, która certyfikuje teksty medyczne.

– Artykuły o zdrowiu w internecie są dość spójne, ale też mocno spolaryzowane: albo są w większości wiarygodne, albo niewiarygodne. Mogą też być wiarygodne, ale już przedawnione – badania w dziedzinie medycyny szybko postępują – zauważa badaczka.

Doktorantka opracowuje algorytm do wychwytywania treści kontrowersyjnych tak, aby w wynikach internetowej wyszukiwarki użytkownika przy niepewnych treściach pojawiało się ostrzeżenie. Jej zadaniem jest m.in. stworzenie bazy, w której znajdowałyby się kontrowersyjne stwierdzenia. W toku przetwarzania referencyjna baza posłuży do wykrycia poparcia tych stwierdzeń w treści nieprzetworzonej. Narzędzie będzie badać „frazy”, np. „szczepionki powodują autyzm”.

Badaczka zebrała dotąd 250 artykułów i wybrała tematy, którym się przygląda. Poprosiła lekarzy i studentów ostatniego roku studiów medycznych o opinię na temat rzetelności tekstów.

– 1/3 artykułów specjaliści ocenili jako niewiarygodne, 2/3 jako wiarygodne – mówi. – Eksperci oceniali teksty zarówno całościowo, jak i zdanie po zdaniu. Zdania analizowali w dwóch trybach: kontekstowym – znając treść całego tekstu, oraz losowym – w którym oceniali je bez żadnego odniesienia. Mieli do wyboru takie miary oceny zdania, jak: wiarygodny, neutralny, niewiarygodny. Ta część pracy pozwoli na ustalenie, ile kontekstu potrzeba, aby poprawnie ocenić jedno niepewne zdanie.

Rozprawa doktorska Aleksandry Nabożny pomoże w sposób częściowo zautomatyzowany odsiewać z wyników wyszukiwania niewiarygodne artykuły. Doktorantka prowadzi badania z prof. Adamem Wierzbickim i dr. Bartłomiejem Balcerzakiem. Opracowane przez nich narzędzie mogłoby być dostępne dla każdego.

– Prosty interfejs będzie podobny do antywirusa i będzie działał jak alert – z dużym prawdopodobieństwem wskaże, że tekst jest niewiarygodny – tłumaczy doktorantka PJATK.

W dalszej przyszłości narzędzie można będzie rozszerzyć na teksty dotyczące klimatu, ekologii i innych specjalistycznych dziedzin.

Katarzyna Majewska, źródło: PJATK

 

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie