Życie akademickie

Wizyta wnuków Marii Curie-Skłodowskiej na UMCS

Opublikowano: 2017-11-15

forum akademickie

W ramach jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, UMCS gościł najbliższych członków rodziny Noblistki: jej wnuczkę Hélène Langevin-Joliot oraz wnuka Pierre’a Joliot, którzy w towarzystwie delegacji z Paryża przyjechali do Lublina na zaproszenie Uniwersytetu. Prof. Langevin-Joliot, fizyk jądrowy, pracowała w Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) i Instytucie Fizyki Jądrowej na Uniwersytecie Paryskim. Prof. Joliot, biolog, profesor College de France i członek Francuskiej Akademii Nauk, jest również związany zawodowo z CNRS.

W skład delegacji wchodzili także: dr Anne Joliot – żona Pierre’a Joliot; biolog; Renaud Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu; dr Natalie Pigeard-Micault – historyk z Muzeum Curie w Paryżu.

Delegacja z Paryża gościła w Lublinie od piątku 10 listopada. Uczestniczyła w specjalnym koncercie pt. Madame Curie, który odbył się w sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka”. Utwory muzyczne zaśpiewała dla publiczności ikona polskiej sceny muzycznej Halina Frąckowiak, a towarzyszył jej Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna pod dyrygenturą muzyka i kompozytora Marka Stefankiewicza.

Zagraniczni goście odbyli także sentymentalną podróż po Lublinie i Lubelszczyźnie, jest to bowiem region silnie powiązany z przodkami państwa Joliot. Maria, jeszcze jako uczennica, regularnie spędzała wakacje na Lubelszczyźnie. Skłodowscy byli właścicielami majątków ziemskich w Kamionce koło Lubartowa oraz w niedalekich Zawieprzycach. Curie-Skłodowska odwiedziła Lublin po raz ostatni w 1930 roku, już jako uznana Noblistka. Przypuszcza się, że była to podróż podyktowana wspomnieniami rodzinnymi. Z inicjatywy wybitnego pedagoga i dyrektora gimnazjum, Józefa Skłodowskiego (dziadka Marii), w centrum Lublina stanął nowy gmach Szkoły Wojewódzkiej Lubelskiej. Placówka słynęła z wysokiego poziomu nauczania, a jej absolwenci zostali później znanymi naukowcami, pisarzami i artystami. Obecnie w tym budynku mieści się Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W sobotę, 11 listopada, zagraniczni goście odwiedzili Instytut Pedagogiki UMCS i mieli okazję zobaczyć dawne mieszkanie służbowe Józefa Skłodowskiego. Aktualnie w tym pomieszczeniu mieści się gabinet dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.

Po spotkaniu w Instytucie członkowie delegacji zwiedzili centrum Lublina, spacerowali uliczkami Starego Miasta oraz odwiedzili Archikatedrę Lubelską. Zobaczyli także wystawy w Muzeum Lubelskim. Szczególnie zainteresowała ich Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. oraz wystawa Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny.

Goście z Francji odwiedzili również Wydział Artystyczny UMCS, gdzie mogli zobaczyć największy drzeworyt w Polsce wykonany przez studentów II roku grafiki. Inspiracją do powstania grafiki było zdjęcie wykonane w 1927 r. podczas V Kongresu Solvaya w Brukseli. Zdjęcie przedstawia najwybitniejszych naukowców XX wieku – 29 osób, które zmieniły obraz współczesnej nauki. Wśród tego zaszczytnego grona znalazła się również, jako jedyna kobieta, Maria Curie-Skłodowska. Studenci z własnej inicjatywy dodali Noblistce na grafice bukiet kwiatów – w ramach upamiętnienia jubileuszu 150. rocznicy urodzin Patronki UMCS. Zagraniczni goście otrzymali od władz Wydziału pamiątkowe wydruki przedstawiające drzeworyt.

Kolejnego dnia, w niedzielę 12 listopada, delegacja pojechała do Kijan. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Skłodowskich, gdzie spoczywa m.in. dziadek Marii Curie-Skłodowskiej – Józef. Następnym punktem programu była wizyta w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach. Tam gości przywitali mali uczniowie, którzy wraz z nauczycielami przedstawili historię placówki oraz związki Noblistki z Zawieprzycami. Goście z Francji odwiedzili także ruiny zamku w Zawieprzycach i Muzeum Broni Białej i Strojów XVII w. Atrakcją był specjalny pokaz przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną ubraną w stroje z epoki oraz przedstawienie procesu wybijania monet. Zagraniczni goście skusili się nawet na przymierzenie pięknych, historycznych strojów.

Po powrocie do Lublina, w Dworku Kościuszków (na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS) odbyła się kolacja z władzami rektorskimi i dziekańskimi UMCS oraz zaproszonymi gośćmi. Podczas spotkania wnuki Marii Curie-Skłodowskiej zostały odznaczone medalami 700-lecia Lublina przez Prezydenta Miasta Krzysztofa Żuka oraz medalami pamiątkowymi Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Z kolei rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski wręczył zagranicznym gościom jubileuszowe statuetki Marii Curie oraz grafiki przygotowane przez prodziekan Wydziału Artystycznego. Delegacja zwiedziła także Dworek Kościuszków i usłyszała jego bogatą historię.

W poniedziałek, 13 listopada, o godz. 10 odbyła się konferencja prasowa z udziałem delegatów. Następnie o godz. 11 w auli Instytutu Informatyki UMCS odbyło się spotkanie otwarte członków rodziny Skłodowskiej ze społecznością akademicką uniwersytetu. W trakcie wydarzenia można było kupić znaczek oraz okazjonalną kartkę pocztową, wydane specjalnie z okazji jubileuszu przez Pocztę Polską. Każdy zainteresowany mógł także zobaczyć relację „na żywo” z tego spotkania – na stronie www.umcs.pl prowadzony był streaming.

Ostatnimi punktami wizyty delegacji znamienitych gości w Lublinie będzie spotkanie dyrektora Muzeum Curie w Paryżu z przedstawicielami Muzeum UMCS, natomiast prof. Pierre Joliot uczestniczył w spotkaniu z młodymi naukowcami i zespołem badawczym prof. Wiesława Gruszeckiego z Zakładu Biofizyki UMCS.

Katarzyna Kozielewicz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie