Sprawy nauki

Wojciech Kamieniecki dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Opublikowano: 2019-07-30

forum akademickie
Źródło: NCBR

Dr inż. Wojciech Kamieniecki został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego kadencja potrwa trwa 4 lata.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nowy dyrektor wybrany został w drodze konkursu. Wojciech Kamieniecki od 16 kwietnia 2019 roku był pełniącym obowiązki dyrektora NCBR. Wcześniej zasiadał w Radzie tej instytucji wśród członków reprezentujących środowiska społeczno-gospodarcze i finansowe.

– Dr Wojciech Kamieniecki będzie pełnił funkcję dyrektora NCBR w wyjątkowym okresie: zamknięcia obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i wypracowania nowych europejskich mechanizmów finansowania prac badawczo-rozwojowych. To duże wyzwanie, ale też szansa, aby pod kierownictwem nowego dyrektora Centrum – jako kluczowy podmiot łączący naukę z biznesem – aktywnie wpływało na kształtowanie polityki innowacyjnej nie tylko Polski, ale też Europy w kolejnych latach – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wybór Wojciecha Kamienieckiego pozwoli na kontynuację obecnego kierunku w rozwoju Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które w II kwartale 2019 roku osiągnęło ponad 100% realizacji celów w zakresie kontraktacji i certyfikacji środków w programach operacyjnych Inteligentny Rozwój oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój. W I półroczu bieżącego roku NCBR zawarło blisko 600 umów o dofinansowanie, których wartość przekroczyła 2,4 mld zł.

Nominacja to dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie zobowiązanie. Centrum przez lata swojego funkcjonowania dobrze wpisało się w krajobraz rozwoju polskiej nauki i gospodarki. Dzięki środkom otrzymanym z NCBR powstało wiele innowacyjnych rozwiązań  i produktów. Dziś stoimy przed kolejnymi wzywaniami. Niezwykle dynamiczny rozwój technologii, rosnąca konkurencja międzynarodowa, to rzeczywistość w której przyszło nam funkcjonować. NCBR ma możliwości i odpowiednie zaplecze, by skutecznie kreować kierunki prac prowadzących naukę i gospodarkę w sferę nowoczesności. Jestem pewny, że taki cel uda się nam realizować przez kolejne lata dzięki współpracy biznesu, nauki i administracji publicznejzapowiada nowy dyrektor.

Największym mechanizmem wsparcia dla działających na terenie Polski innowatorów ponownie będzie, realizowany przez Centrum, program Szybka Ścieżka. Całkowity budżet wszystkich konkursów realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia to 2,73 mld zł. NCBR rozważa także uruchomienie dodatkowego konkursu w formule Szybkiej Ścieżki, który pozwoli na zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorców realizujących swoje projekty na terenie województwa mazowieckiego.

Wojciech Kamieniecki jest absolwentem Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W 2017 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku ekonomia i zarządzanie. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz dużymi projektami z obszaru telekomunikacji i fotowoltaiki. Jest ekspertem w zakresie oceny projektów związanych z budową regionalnych sieci szerokopasmowych oraz sieci ostatniej mili. W latach 2016-2018 był dyrektorem NASK Państwowego Instytutu Badawczego nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W listopadzie 2018 roku został powołany do Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której pełnił funkcję szefa Komisji Finansów. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu strategii rozwoju, zarządzania przedsiębiorstwami oraz kształtowania wartości przedsiębiorstw.

źródło: NCBR

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie