Szkoły wyższe

Wybory rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z turbulencjami

Opublikowano: 2020-05-29

forum akademickie

Skreślenie jednego z kandydatów, szkalujący mejl, a wreszcie interwencja ministra zdrowia – wybory rektora na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie idą jak po grudzie.

Lubelską uczelnią medyczną kieruje prof. dr hab. n. med. Andrzej Drop. Jest to jego druga kadencja, dlatego nie może wziąć udziału w wyborach, wyłaniających władze na kolejne cztery lata. Głosowanie w formie zdalnej zaplanowano na najbliższy wtorek, 2 czerwca, ale wiadomo już, że w tym terminie do niego nie dojdzie. Powód: procedurę wyborczą przeprowadzono niezgodnie z regulaminem – uznał minister zdrowia.

Minister przychylił się tym samym do  wniosku jednego z kandydatów, prof. Ryszarda Maciejewskiego, który odwołał się do organu nadzorującego działalność uczelni po niekorzystnej dla siebie decyzji Senatu UM. Jak tłumaczył rzecznik uniwersytetu, w gronie senatorów dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego nie uzyskał wymaganej większości głosów, co skutkowało usunięciem go z grona pretendentów do fotela rektora. Prof. Maciejewski nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, dowodząc, że zdanie Senatu ma jedynie charakter opiniodawczy. Zaznaczył przy tym, że dopełnił wszystkich formalności, aby móc kandydować. Wystąpił o reasumpcję głosowania. Jego wniosek został jednak odrzucony. Złożył więc odwołanie do ministra zdrowia. Szef resortu przyznał mu rację.

– Zaopiniowanie kandydatów przez Senat i wskazanie kandydatów przez Radę Uczelni będą musiały zostać powtórzone – przyznał prof. dr hab. Jarosław Dudka, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej.

To nie koniec okołowyborczych incydentów. Kilka dni temu na skrzynki mailowe pracowników UM trafił list, w którym anonimowy autor stawia zarzuty nepotyzmu oraz wydatkowania środków publicznych na prywatne cele. Za cel ataku obrał obecnego rektora prof. Andrzeja Dropa, a także jednego z kandydatów prof. Wojciecha Załuskę, dziekana Wydziału Lekarskiego. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że wiadomość podpisano inicjałami D.M., a wysłano ją z adresu zawierającego imię i nazwisko prof. Dariusza Matosiuka, prorektora ds. nauki, również startującego w wyborach. Ten ostatni stanowczo dementował, by miał coś wspólnego z listem. Po konsultacji z prawnikiem skierował do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie.

O tym, kiedy odbędą się przełożone wybory rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na razie nie wiadomo.

MK

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie