Szkoły wyższe

Wydział Lekarski na Uniwersytecie Opolskim

Opublikowano: 2019-06-26

forum akademickie

Senat Uniwersytetu Opolskiego zdecydował o powołaniu na tej uczelni Wydziału Lekarskiego. Do tej pory w strukturze Wydziału Przyrodniczo-Technicznego funkcjonował jedynie kierunek lekarski.

O decyzji Senatu poinformował rektor prof. dr hab. Marek Masnyk podczas konferencji prasowej, w której wziął także udział Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, od początku wielki orędownik organizowania kształcenia medycznego na Uniwersytecie Opolskim.

– Powołując Wydział Lekarski stawiamy kolejny krok na drodze wzmacniania ośrodka akademickiego, jakim jest i będzie nasza uczelnia z silnym kształceniem medycznym – mówił rektor.

Samodzielny już Wydział Lekarski powstaje na bazie Instytutu Medycyny. Rozpocznie działalność 1 października.

– Dzisiejsza uchwała Senatu jest historyczna – nie miał wątpliwości minister Ociepa. – To bardzo dobra wiadomość dla uniwersytetu, dla Opola, dla regionu, ale i dla Polski. Powołanie kierunku lekarskiego, a teraz Wydziału Lekarskiego, powoływanie na UO w przyszłości kierunków okołomedycznych, transformacja, jaką przechodzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny – to wszystko kroki w kierunku silniejszego Opola, silniejszego regionu. Przed regionem stoją poważne wyzwania rozwojowe, a więc wszystkie ręce na pokład w celu wzmacniania jego akademickości, wzmacniania Uniwersytetu Opolskiego, bo jego dobra pozycja jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje o nowych inwestycjach w regionie, na decyzje młodych o tym, by tu pozostać lub by tu przyjechać. Jesteśmy w stanie sprostać wszelkim wyzwaniom, jednak nie samym optymizmem, ale synergią, wspólną pracą uczelni, samorządów, rządu – mówił minister.

Decyzja o tym, kto pokieruje nowym wydziałem, ma zostać ogłoszona do końca czerwca. Na konferencji pojawił się też wątek konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową.

– Rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane – wyjaśniał Marcin Ociepa. – Konsolidacja to proces złożony, wymagający roztropności. Lepiej podjąć dobrą decyzję nieco później niż szybko decyzję złą. Pamiętajmy, że mówimy o delikatnej materii, jaką jest środowisko akademickie ze swoją specyfiką, dorobkiem, niezależnością. Trzeba to wszystko uszanować – podkreślił minister.

Rektor Marek Masnyk dodał, że w ostatnich dniach spotkał się w Warszawie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem; rozmawiał z nim między innymi o planowanej konsolidacji z PMWSZ i o zapewnieniu jej autonomii w ramach, jakie stanowi ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym.

– Jestem optymistą i wierzę, że uda się osiągnąć satysfakcjonujący obie strony konsensus – zakończył rektor.

JK, źródło: UO

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie