Konkursy

Wynalazek z Politechniki Śląskiej zwycięża w międzynarodowym konkursie

Opublikowano: 2020-05-07

forum akademickie
Źródło: www.polsl.pl

Brama odkażająca opracowana przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge. Wynalazek pokonał rozwiązania zaprezentowane przez ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów.

Specjalna brama odkażająca powstała w wyniku działań podjętych przez pracowników i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz start-up WAAM. Komora została ukierunkowana na pomoc personelowi ratowniczemu w zakresie odkażania kombinezonów ochronnych, dzięki czemu ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane. Pierwsza tego typu komora stanęła 15 kwietnia na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. W najbliższym czasie planowane są instalacje w kolejnych jednostkach – w Zabrzu i w Gliwicach.

– Na uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach, w jakich będą musiały być efektywne, czyli rozpylania. Natomiast inżynierowie WAAM, którzy również są absolwentami Politechniki Śląskiej, zaczęli projektować i budować bramę. W sumie przy tym przedsięwzięciu pracuje 8 osób, ale zespół jest powiększany – mówi dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, koordynatorka projektu.

– Nasza brama pracuje już w dwóch szpitalach. W planach są kolejne montaże, ale dużo zależy od tego, ile uda nam się zebrać środków na ich budowę. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Otrzymujemy codziennie mnóstwo zapytań o możliwość zamontowania naszego urządzenia w placówkach medycznych – dodaje dr inż. Artur Czachor, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, obecnie współwłaściciel firmy WAAM.

Start-up WAAM, stworzony w całości z absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej, zgłosił pomysł na konkurs Światowej Organizacji Zdrowia oraz Światowej Organizacji Turystyki w tematyce walki z pandemią. Celem konkursu było znalezienie najbardziej innowacyjnych start-upów i inicjatyw, których działania przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz. Proces rekrutacji obejmował dwa stopnie: w pierwszym dokonano selekcji zgłoszeń, w drugim poddano je ocenie Komitetu Ekspertów – ewaluacji podlegała gotowość do przygotowania i przystosowania rozwiązania na potrzeby innych krajów.

Brama była oceniania w kategorii „Healing for Prosperity” (oznaczającej ukierunkowanie na dobrobyt). Aplikacje w tym obszarze miały obejmować działania w zakresie gospodarczym i ekonomicznym, np. rozwiązania na smartfony, gospodarkę o obiegu zamkniętym, zarządzanie przychodami, przywrócenie popytu – takie, które dysponują potencjałem realizacyjnym w branży turystycznej, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Wynalazek naukowców i absolwentów okazał się lepszy od pomysłów ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów i znalazł się na liście dziewięciu zwycięskich rozwiązań.

Jadwiga Witek, źródło: PSl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie