Aktualności
Sprawy nauki
02 Października
Marek Antoniuk
Opublikowano: 2017-10-02

Wyróżnione start-upy z Politechniki Białostockiej

Aż 3 start-upy wyróżnione w prestiżowym konkursie TOP Start-up Polski Wschodniej związane są z Politechniką Białostocką. W tym roku do konkursu zgłoszone zostały 44 innowacyjne pomysły. Jury złożone z ekspertów zajmujących się innowacjami i wspierających młodych przedsiębiorców doceniło 10 start-upów.

W gronie ekspertów znaleźli się m.in.: Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP SA, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPNT, Beata Cichocka-Tylman, odpowiedzialna w firmie PwC za innowacje i B+R, czy Jadwiga Lesisz, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jury wybrało najciekawsze projekty i wręczyło wyróżnienia podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego (27 września). Wśród wyróżnionych znalazły się 3 projekty związane z Politechniką Białostocką:

Anima – to designerskie urządzenie elektroniczne stworzone przez studentów Wydziału Informatyki, które ma za zadanie dostarczać wiadomości lub przypomnienia na telefon użytkownika w momencie zbliżenia się do urządzenia. Urządzenie przypominające lisa można umieścić w dowolnym miejscu: na biurku, w kuchni, w przedpokoju. Może ono przekazać wiadomości pozostawione np. przez współlokatorów czy przyjaciół. Projekt wykorzystuje technologię beacon, a notatki odczytuje się na telefonie. W kwietniu studencki zespół Besos: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz i Michał Jaszczuk, zajął drugie miejsce w kategorii Innowacje oraz zdobył nagrodę specjalną Billenium w polskiej edycji konkursu Microsoft – Imagine Cup. To największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów z zakresu tworzenia oprogramowania.

Hermes – hybrydowa przystawka do napędu wózka inwalidzkiego powstała na Wydziale Mechanicznym. Urządzenie wykorzystuje dwa źródła napędu: elektryczny i mechaniczny. Silnik elektryczny jest programowalny, moc, przyśpieszenie, siła hamowania jest tu ustawiana przez użytkownika poprzez złącze USB w oprogramowaniu sterującym. Napęd ręczny stosowany jest zamiennie lub równolegle. Przy pełnym naładowaniu użytkownik może przejechać do 40 km. Projekt reprezentował Politechnikę Białostocką i został doceniony na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2016 w Katowicach oraz na 65. Światowych Targach „BRUSSELS INNOVA 2016” poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Studenci WM założyli firmę protoCUT Sp. z o.o i w październiku planują wystartować na platformie crowdfundingowej PolakPotrafi.pl.

AVAL – czyli Autonomous Vessel with Air Look jest system innowacyjnej nawigacji morskiej wykorzystującym, oprócz urządzeń nawigacyjnych zainstalowanych na statku, dane z obserwacji wizyjnej prowadzonej przez bezzałogowy statek powietrzny. Projekt realizowany jest przez multidyscyplinarne konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Politechnika Białostocka (Wydział Informatyki i Wydział Mechaniczny) – lider konsorcjum, Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska w Iławie oraz firmy akademickie: Sup4NAV sp. z o.o. i UpLogic sp. z o. o. Wyróżnienie podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego trafiło właśnie do firmy UpLogic, która jest spółką akademicką typu spin-off Politechniki Białostockiej. A kierownikiem całego projektu jest dr Jolanta Koszelew w Wydziału Informatyki.

Największe uznanie jury zdobył jednak RiftCat, białostocki start-up, który stworzył oprogramowanie przenoszące użytkowników do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niemu komputer traktuje telefon, jak hełm do wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy umieścić telefon w niedrogim hełmie (np. Google Cardboard), żeby zyskać dostęp do wirtualnej rzeczywistości na najwyższym poziomie. RiftCat jest platformą sprzedażową z dedykowanymi rozwiązaniami dla gier VR. To strona internetowa oraz aplikacja na komputer, która umożliwia szybkie odnalezienie gier i aplikacji stworzonych pod hełmy do wirtualnej rzeczywistości. Wśród założycieli firmy jest Marek Antoniuk – absolwent Wydziału Informatyki. Jeszcze jako student, wraz z członkami grupy We Code For Food, zwyciężył w Imagine Cup 2014 Poland z projektem PHOBOS. PHOBOS to system, który powstał z myślą o wirtualnym wsparciu psychoterapeutów w leczeniu fobii. Pozwala leczyć lęki związane z wysokością, małymi pomieszczeniami, ciemnością, pająkami, a nawet wystąpieniami publicznymi. Projekt wygrał także konkurs przedsiębiorczości akademickiej „MÓJ POMYSŁ, MÓJ BIZNES” organizowany na Wydziale Zarządzania PB.

Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego odbyła się dyskusja opisująca problemy, na jakie napotykają młodzi ludzie rozpoczynający działalność gospodarczą. Wśród najczęściej wymienianych pojawiały się: brak mentorów, pieniędzy i aniołów biznesu, edukacji na wcześniejszym etapie – w szkołach i na uczelniach. Ten ostatni problem podkreślał szczególnie dr hab. inż. Maciej Kopczyński, mentor wielu zespołów tworzących innowacyjne rozwiązania na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Wraz z grupą studentów założył firmę Photon Entertainment, która z sukcesem wprowadza na rynek edukacyjne roboty do nauki podstaw programowania wśród dzieci. – Ważny jest mentoring osób z praktycznym doświadczeniem – podkreślał podczas debaty Maciej Kopczyński. – Po pierwsze edukacja i nauka przedsiębiorczości. Przez wiele lat nie myślano, by inżynierów uczyć podstaw przedsiębiorczości, po to by studenci o swoich pomysłach myśleli, jak o biznesach. Brakuje nam na Podlasiu mentorów – podsumowywał dr inż. Paweł Tadejko, ambasador Startup Poland, kierownik studiów podyplomowych na Wydziale Informatyki Politechniki.

Dorota Sawicka

Zdjęcia z kongresu dzięki uprzejmości organizatora Grupy PTWP SA.

Dyskusja (0 komentarzy)