Sprawy nauki

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Opublikowano: 14.02.2018

forum akademickie
Ubiegłoroczna edycja Festiwalu (Fot. Archiwum KAAFM)

W dniach 17-19 maja krakowski Rynek Główny zamieni się w miasteczko naukowe, w którym Krakowianie i turyści – entuzjaści nauki w każdym wieku będą mogli zobaczyć i doświadczyć tego, co zazwyczaj dzieje się w laboratoriach uczonych i salach wykładowych. A to za sprawą uczelni akademickich i instytutów Polskiej Akademii Nauk – współorganizatorów XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. 

Organizatorzy postawili sobie za cel przybliżenie osiągnięć naukowych mieszkańcom Krakowa i Małopolski, a także ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia. Wszyscy zainteresowani: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze – Krakowianie, Małopolanie i turyści, będą mieli okazję oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach i licznych prelekcjach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. Nowością tegorocznego Festiwalu jest turniej szachowy z symultaną, która zostanie rozegrana na terenie miasteczka z udziałem mistrza szachowego i ochotników.

Uczelnie artystyczne zadbały o godną oprawę wydarzenia. Festiwal otworzy spektakl z udziałem studentów Akademii Sztuki Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Akademia Muzyczna w Krakowie przygotowuje koncert finałowy.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, organizowany od 2000 roku, jest największym środowiskowym wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości, ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia świat dzięki nauce, innowacjom czy nowym technologiom. Hasłem przewodnim Festiwalu jest więc „Moc rozumu”.

Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w bieżącym roku. Dorobek naukowy Profesora dowodzi jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu. Dzięki współpracy z Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krakowie, które rekomenduje to wydarzenie małopolskim szkołom, organizatorzy mają nadzieje zaszczepić bakcyla nauki dzieciom i młodzieży.

Patronat medialny nad festiwalem objęło „Forum Akademickie”.

Anna Cieślak


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie