Życie akademickie

Zimowa Uniwersjada udana dla Polski

Opublikowano: 2017-02-13

forum akademickie

8 lutego zakończyła się 28. Zimowa Uniwersjada w Ałmatach. Polska reprezentacja wywalczyła w niej dwanaście medali, z czego pięć złotych.

Spośród dwunastu medali aż siedem zdobyliśmy w snowboardzie. Złote krążki wywalczyły: Aleksandra Król (AWF Kraków/F2 Dawidek Team Zakopane, gigant równoległy), Weronika Biela (Uniwersytet Jagielloński/AZS Zakopane, slalom równoległy) oraz Katarzyna Rusin (IED Barcelona/KS Ski Test Kraków, slopstyle). Srebro zdobył Oskar Kwiatkowski (AWF Kraków/AZS Zakopane, slalom równoległy), zaś po brąz sięgnęły: Karolina Sztofkisz (Uniwersytet Warszawski/AZS Zakopane, slalom i gigant równoległy) oraz Katarzyna Rusin (big air).

Cztery medale wywalczyliśmy w kombinacji norweskiej. Złoto w rywalizacji drużynowej zdobyli: Adam Cieślar (WSEwS Warszawa/AZS AWF Katowice), Paweł Słowiok (AWF Katowice/AZS AWF Katowice) oraz Wojciech Marusarz (AWF Katowice/AZS Zakopane). Z kolei Adam Cieślar został także indywidualnym mistrzem w starcie masowym i srebrnym medalistą w rywalizacji metodą Gundersena. W Gundersenie po brąz sięgnął także Paweł Słowiok. Medal z najmniej cennego kruszcu wywalczyła również drużyna skoczków narciarskich.

W klasyfikacji medalowej nasza reprezentacja zajęła piąte miejsce. Zwyciężyła Rosja z dorobkiem 71 krążków, z czego 29 złotych. Ekipa naszych wschodnich sąsiadów wyprzedziła Kazachstan, który wywalczył 36 medali oraz Koreę Południową, która zdobyła ich 21. W Ałmatach rozdano w sumie 85 kompletów medali.

– Nasz dorobek cieszy ogromnie. Mile zaskoczyli nas snowboardziści, którzy zakładali dwa medale, a wywalczyli siedem. To istotna różnica. Może nie znali list startowych i dlatego byli ostrożni? Na szczególne wyróżnienie zasługuje lider ekipy Adam Cieślar. W swym trzecim starcie na Zimowej Uniwersjadzie trzykrotnie stawał na podium. Nie mam złudzeń, że przejdzie do historii FISU – powiedział Bartłomiej Korpak, sekretarz generalny AZS.

Następna Zimowa Uniwersjada odbędzie się w 2019 roku w rosyjskim Krasnojarsku.