Nagrody

Złota Foka dla dziennikarek z Radia UWM FM

Opublikowano: 2018-11-13

forum akademickie
Źródło: www.uwm.edu.pl

Agnieszka Ida Wójcik i Kinga Weber z Radia UWM FM zdobyły główną nagrodę jury oraz nagrodę publiczności w konkursie na audycję radiową zorganizowanym w ramach II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Rozgłośni Studenckich „Radioucze(L)ni” w Gdańsku. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości przygotowały reportaż „Czym jest dla Ciebie Polska?”.

W tym roku hasło przewodnie konkursu brzmiało „Zapytaj o Polskę”. Nawiązywało w oczywisty sposób do znanej piosenki Obywatela GC, który w kultowym utworze prosił, by nie pytać o jego skomplikowane relacje z Polską. W jego słodko-gorzkim opisie rzeczywistości znaleźć można jednak było odpowiedzi na pytania, czym jest – według niego – Polska i polskość. W 100-lecie odzyskania niepodległości organizatorzy konkursu uznali, że warto ponownie zadać te pytania. W konkursie wzięły udział cztery studenckie audycje: z Warszawy, Łodzi, Gdańska i Olsztyna. Złota Foka jednogłośnie trafiła do dziennikarek olsztyńskiego Radia UWM FM.

– Postanowiłyśmy przedstawić pięć pokoleń, które zaprezentują Polskę. Co o niej myślą, jak się w niej odnajdują – mówi jedna z autorek, Kinga Weber. – Zaczęłyśmy od pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną. Jest też tzw. pokolenie X, pokolenie Y i na koniec mamy jeszcze siedmiolatka. Także jest to podróż przez czas, ustroje i wspomnienia oraz podróż przez regiony Polski. Bo mamy i Mazurkę, i Kaszuba, ale też panią, która na stałe mieszka w Austrii – tłumaczy Agnieszka Wójcik.

Dla obydwu autorek był to pierwszy zrealizowany reportaż. Powstał dzięki współpracy z Radiowym Kołem Naukowym ETER działającym przy Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Jego opiekunką jest dr Magdalena Szydłowska. Za montaż audycji odpowiedzialny był Radek Hrynek. W konkursie publiczności drugie miejsce zajęło Radio UG MORS z Gdańska, a trzecie Uniwersytet Łódzki na Fali.

Celem konferencji „Radioucze(L)ni” było zaprezentowanie działalności studenckich rozgłośni. Obecnie w Polsce funkcjonuje ich blisko 30. Umożliwiają studentom zdobycie doświadczenia oraz poznanie tajników pracy radiowca.

MK

(Źródło: www.uwm.edu.pl, www.cdn.ug.edu.pl, www.radiouczelni.ug.edu.pl)

 

Nagrodzonej audycji można posłuchać na stronie Radia UWM FM: bit.ly/2DjIS3x

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie