Życie akademickie

Zonifero nie pozwoli się zgubić

Opublikowano: 2019-02-18

forum akademickie
Źródło: www.pb.edu.pl

Politechnika Białostocka jako pierwsza szkoła wyższa w Polsce wdraża innowacyjne rozwiązanie przyjazne studentom, pracownikom i gościom. Kampus uczelni przeniesiony został w wirtualną przestrzeń.

Aplikacja Zonifero, przy pomocy telefonu komórkowego, w prosty sposób pomaga znaleźć laboratorium czy salę wykładową. Z pomocą wirtualnej mapy zlokalizować można wszystkie ważne miejsca: dziekanat, biuro karier, pokój wykładowcy, gabinet lekarza, punkt ksero czy bufet. Można też się dowiedzieć, gdzie zgłosić się z konkretnymi dokumentami, odebrać legitymację czy indeks, jak odnaleźć się w bibliotece oraz jak dostać się do programu Erasmus. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na urządzenia z systemem Android oraz na iOs.

– Dziś młodzi ludzie ogromną część swego życia przenoszą w wirtualny świat. Tam też szukają rozwiązań wielu problemów. Wprowadzenie na nasz kampus aplikacji Zonifero to właśnie odpowiedź na potrzeby studentów i gości odwiedzających uczelnię. Chcemy, by bez problemu odnaleźli się na Politechnice Białostockiej, szybko zlokalizowali miejsca i osoby, nie tracili czasu na błądzenie po kampusie i budynkach uczelni. Warto dodać, że aplikacja będzie rozbudowywana o kolejne funkcje. Zonifero będzie służyć nie tylko jako przewodnik po miejscach, ale przede wszystkim wspierać naszych studentów w codziennym funkcjonowaniu na kampusie – mówi rektor PB prof. Lech Dzienis.

Aplikacja powstała przy współudziale firmy SoftwareHut, tworzonej w znacznej części przez absolwentów politechniki. Warto dodać, że aplikacja jest wielojęzyczna, dzięki temu może być pomocna dla studentów zagranicznych. Jedną z podstawowych funkcjonalności jest wirtualna mapa uczelni, która umożliwia odnalezienie danej sali wykładowej czy laboratorium.

– To niezwykle przydatne narzędzie w szczególności dla studentów pierwszego roku lub studentów zaocznych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę w naszych murach – dodaje prof. Dzienis.

Na wirtualnej mapie będzie można zlokalizować wszystkie ważne dla studenta miejsca. Ponadto dzięki modułowi FAQ z listą najczęściej zadawanych pytań, użytkownicy uzyskają szczegółowe informacje na temat formalności uczelnianych, np. gdzie zgłosić się z konkretnymi dokumentami, gdzie odebrać legitymację czy indeks. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu na szukanie tych danych w sieci. Rozwiązanie posiada również moduł rozsyłania krótkich wiadomości, tzw. notyfikacji. To pozwoli uczelni szybko przekazywać krótkie informacje do dużej grupy studentów.

– Jeżeli studenci chętnie będą korzystać z Zonifero, jesteśmy gotowi w przyszłości – po udanym pilotażu – rozbudować aplikację o pozostałe moduły np. WIKI, gdzie studenci mogliby odnaleźć pełną listę wykładowców wraz ze zdjęciami, terminami i miejscami konsultacji, moduły rezerwacji, gdzie można zarezerwować salę, biurko lub nawet miejsce parkingowe, oraz moduł zgłaszania usterek i problemów, aby cały czas podnosić jakość i ergonomię kampusu. Aplikacja Zonifero zdała egzamin w dużych międzynarodowych korporacjach. Teraz nadchodzi czas innowacyjnych zmian także na uczelniach wyższych w Polsce deklaruje Łukasz Muszyński, project manager SoftwareHut odpowiedzialny za rozwój aplikacji i jednocześnie absolwent Politechniki Białostockiej.

Źródło: PB

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie