Nagrody

Zwycięzca III edycji Konkursu im. Kotarbińskiego

Opublikowano: 29.11.2017

forum akademickie

Główną nagrodę III edycji Konkursu im. Kotarbińskiego (50 000 złotych) za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymała Dorota Sajewska za pracę „Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny. Nagrodę w wysokości 50 000 zł wręczono 26 listopada w trakcie gali w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

– Mam głębokie poczucie, że sztuka uczy nas zwracania uwagi i obserwacji ludzi, uczy nas empatii. W pracy humanisty jest to niezwykle istotne. Ta nagroda to jest ogromne zobowiązanie przed moim kolejnym tekstem – powiedziała laureatka tuż po ogłoszeniu werdyktu.

Zwycięska praca została wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, zgłoszona przez Dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Niektóre ustalenia i fakty, a także materiały ilustracyjne podane przez autorkę są wstrząsające, lecz nie o epatowanie czytelnika tu chodzi, a ukazanie wszystkich przemilczanych lub wypieranych aspektów traumy wojennej. Jednocześnie Dorota Sajewska znakomicie problematyzuje analizowany materiał: ukazuje „teatr” Wielkiej Wojny jako theatrum mundi, rewaloryzuje tradycję romantyczną, stawia fundamentalne pytania z zakresu historiozofii, estetyki i etyki, zmusza do przemyślenia powszechnie funkcjonującej wiedzy historycznej. A przy tym unika ideologizacji i moralizatorstwa, choć jej narracja – pozbawiona retorycznego zdobnictwa – jest empatyczna i sugestywna”– czytamy w recenzji Kapituły.

– Dorota Sajewska, specjalistka od teatru współczesnego, która nawet robi teatr, szuka konkretu, chce go dotknąć. Stąd jej zasadnicze pytanie i pomysł, który jest kluczem do sukcesu: jak wyglądał spektakl w czasie wojny? Na froncie, w okopach, lazaretach, w obozach internowania, wśród legionistów w I Brygadzie? Nic o tym nie wiemy. Żeby się dowiedzieć, trzeba by dokonać właściwie ekshumacji archiwum, jakiegoś potwornego wysiłku, bo zapomnieliśmy o tym, już nie mówiąc o tym, że spektakl się rozwiewa. I ona to zrobiła, dokonała tej niesamowitej sztuki – powiedział prof. Aleksander Nawarecki z Uniwersytetu Śląskiego.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych, przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą: prof. dr. hab. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki) – przewodniczący, prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Anna Lewicka – Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. dr hab. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Paweł Śpiechowicz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie