Aktualności
Sport akademicki
18 Czerwca
Źródło: www.pasja.azs.pl
Opublikowano: 2019-06-18

Uniwersytet Warszawski ponownie najlepszy w Akademickich Mistrzostwach Polski

Podobnie jak rok i dwa lata temu triumfem Uniwersytetu Warszawskiego zakończyła się rywalizacja w Akademickich Mistrzostwach Polski. Bez zmian również na kolejnych miejscach na podium, które zajęły Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Gdańska.

Na końcową klasyfikację tegorocznych AMP-ów składały się wyniki osiągnięte przez poszczególne uczelnie w 28 dyscyplinach: aerobiku sportowym, badmintonie, biegach przełajowych, brydżu, ergometrze sportowym, futsalu, jeździectwie, judo, karate, kolarstwie górskim, koszykówce, lekkiej atletyce, narciarstwie, pływaniu, piłce nożnej, piłce ręcznej, siatkówce, siatkówce plażowej, snowboardzie, szachach, tenisie, tenisie stołowym, trójboju siłowym, wioślarstwie, wspinaczce, żeglarstwie oraz po raz pierwszy strzelectwie i szermierce. Jako że 16 z nich rozgrywano z podziałem na kobiety i mężczyzn, w całym cyklu wyłoniono 44 drużynowych akademickich mistrzów Polski.

Rywalizacja o miano najlepszych toczyła się do samego końca. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Uniwersytet Warszawski zawdzięcza swoim reprezentantom w siatkówce plażowej, którzy zdominowali wieńczące cykl AMP zawody w Gdyni, zdobywając złote krążki zarówno w turnieju pań, jak i panów oraz w konkurencji żeńskich duetów. To już ósmy triumf stołecznej uczelni w Akademickich Mistrzostwach Polski od 2008 roku, czyli od momentu, gdy nadano im obecną formułę.

Drugie miejsce ze stratą zaledwie 49 punktów zajęli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a trzecie Politechniki Gdańskiej (-96,5 pkt.). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery uczelnie techniczne: Politechnika Wrocławska (4. miejsce), Politechnika Poznańska (5.), Politechnika Śląska (6.), Politechnika Łódzka (9.); dwa uniwersytety: Jagielloński (8.) i Śląski (10.) oraz jedyna Akademia Wychowania Fizycznego: w Katowicach (7.). Ta ostatnia wygrała za to klasyfikację medalową (trzeci raz z rzędu!), zdobywając w sumie 37 krążków (12 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych), przed AWF w Warszawie (11–3–6) i AGH (10–7–6).

W poszczególnych typach uczelni podium  kształtowało się następująco:

Uniwersytety

1. Uniwersytet Warszawski

2. Uniwersytet Jagielloński

3. Uniwersytet Śląski

Uczelnie techniczne:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza

2. Politechnika Gdańska

3. Politechnika Wrocławska

Uczelnie medyczne:

1. Uniwersytet Medyczny Łódź

2. Uniwersytet Medyczny Lublin

3. Śląski Uniwersytet Medyczny Katowice

Uczelnie społeczno-przyrodnicze:

1. Uniwersytet Ekonomiczny Katowice

2. Uniwersytet Ekonomiczny Kraków

3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa

W sumie w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski wzięło udział 146 uczelni. Przedstawiciele 95 z nich przynajmniej raz w ciągu całego sezonu stawali na podium. Kolejny sezon rozpocznie się na początku 2020 roku.

MK

Źródło: www.pasja.azs.pl, www.ampy.pl

Dyskusja (0 komentarzy)