Aktualności
Sport akademicki
28 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-28

Prawie pół tysiąca żaków w II edycji NRA

38 uczelni zostało zakwalifikowanych do drugiej edycji programu „Narodowa Reprezentacja Akademicka”. Naukę na studiach i karierę sportową realizować będzie równolegle 478 żaków.

„Narodowa Reprezentacja Akademicka” wystartowała w 2019 roku. Przystąpiły do niej wówczas 42 uczelnie publiczne i niepubliczne, a wsparciem w wysokości ponad 7,1 mln zł objętych zostało 412 studentów-sportowców. Na roczne wsparcie edukacji każdego z nich płacono blisko 20 tys. zł. W tym gronie znaleźli się m.in. lekkoatleci Jakub Szyszkowski, Joanna Jóźwik czy Justyna Święty-Ersetic (z projektu korzysta także jej mąż zapaśnik – Dawid), skoczek narciarski Dawid Kubacki, biatlonistka Kamila Żuk, łyżwiarka Magdalena Czyszczoń, kajakarka Justyna Iskrzycka i pływaczka Katarzyna Wasick.

W październiku ogłoszono nabór do drugiej edycji. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pod egidą którego projekt jest realizowany, zatwierdził właśnie listę uczelni zakwalifikowanych do projektu na 2021 rok. Wśród nich znalazło się 31 uczelni publicznych oraz 7 uczelni niepublicznych. Najwięcej studentów-sportowców w tej edycji będą miały: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (179), Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku (33), Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (po 31) oraz Politechnika Opolska (30). W sumie naukę na studiach i karierę sportową równolegle będzie realizować 478 żaków. Umowy między resortem a uczelniami zostaną zawarte w styczniu 2021 roku.

Projekt „Narodowa Reprezentacja Akademicka” wspiera proces kształcenia studentów-sportowców. W jego ramach przekazywane jest dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów-sportowców realizujących karierę sportową. Program zajęć dydaktycznych realizowany jest w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca.

W programie biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.

MK

NRA, czyli jak połączyć medal na igrzyskach ze studiowaniem

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: