Aktualności
Sport akademicki
20 Maja
Fot. Okapi Studio Live
Opublikowano: 2022-05-20

AGH i UG najlepsze w AMP-ach w kolarstwie górskim

Zwycięstwem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wśród mężczyzn i Uniwersytetu Gdańskiego u pań zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim, które rozegrano w Spytkowicach. 

Dwudniowa impreza organizowana przez AZS Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przyciągnęła na start ponad 180 zawodników z 44 uczelni. Podobnie jak przed rokiem, także i w tym karty na trasie rozdawali faworyci. W jeździe indywidualnej na czas najlepszy okazał się Karol Ostaszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Kolarz górski, broniący na co dzień barw grupy zawodowej JBG-2 CryoSpace, wyprzedził Stanisława Nowaka (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), trzykrotnego zwycięzcę AMP w tej specjalności, oraz Piotra Śliwińskiego (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).

Warunki były zdecydowanie lepsze niż przed rokiem. Było sucho i prawie bez złota, trasa była zrównoważona i przejezdna dla wszystkich. Zawodników było niemal tyle, co przed pandemią. Poziom czołówki był podobny. Sama organizacja zawodów stała na wysokim poziomie – przyznał triumfator.

U pań w jeździe na czas wygrała z dużą przewagą Gabriela Wojtyła (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej). Reprezentantka Polski zdobyła tym samym swój drugi kolejny tytuł AMP w tej specjalności. Druga z blisko minutową stratą do zwyciężczyni była Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski), a trzecie miejsce przypadło Klaudii Czabok (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie).

Mimo że dzień wcześniej popadał deszcz, nie było utrudnionych warunków. Trasa była bardzo szybka. Podjazdy nie wybaczały błędów, trzeba było cisnąć od startu do mety – podsumowała Wojtyła, na co dzień studiująca budownictwo na Wydziale Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH.

Również w wyścigach głównych nie było większych niespodzianek. Znów najlepsi okazali się Ostaszewski, dla którego była to czwarta z rzędu wygrana w wyścigu głównym podczas AMP, oraz Wojtyła. U mężczyzn podium uzupełnili: Konrad Czabok (Politechnika Warszawska) i Piotr Śliwiński, a u pań: Klaudia Czabok, triumfatorka sprzed roku, i Patrycja Piotrowska (Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu).

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn najlepsi okazali się kolarze górscy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przed Politechniką Wrocławską i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Z kolei u pań najwyżej został sklasyfikowany Uniwersytet Gdański, który wyprzedził Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

MK, źródło: www.pasja.azs.pl

Dyskusja (0 komentarzy)