Aktualności
Sport akademicki
24 Czerwca
Źródło: AGH Space Systems
Opublikowano: 2019-06-24

AGH Space Systems na podium w zawodach sond kosmicznych

Zespół AGH Space System zajął trzecie miejsce w prestiżowych międzynarodowych zawodach CanSat Competition. Do rywalizacji, która polegała na symulacji prawdziwej misji kosmicznej, stanęło niemal 100 drużyn z całego świata, z których do ścisłego finału zakwalifikowały się 42.

Zadaniem studenckich zespołów było zbudowanie niewielkiej sondy planetarnej, która opadając, po uprzednim wystrzeleniu na wysokość 700 m, miała zbierać określone dane. Najpierw jury sprawdziło poprawność wykonania sondy pod względem wymogów konkursu (flight readiness review). Następnie dostarczona przez organizatorów rakieta wynosiła sondę na określony pułap. Tam, po oddzieleniu się od rakiety i przy zachowaniu orientacji przestrzennej, miała dokonać kompleksowych pomiarów ciśnienia i temperatury. Zebrane parametry wraz z danymi dotyczącymi lotu były w czasie rzeczywistym przesyłane do naziemnej stacji kontroli. Na tej podstawie rywalizujące zespoły przygotowywały finalną prezentację z analizą lotu i zebranych parametrów (post flight presentation). W końcowej klasyfikacji zespół AGH Space Systems uzyskał wynik 94,902% i zajął trzecie miejsce.

CanSat to największy i najbardziej prestiżowy konkurs akademickich technologii satelitarnych, który organizowany jest przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki oraz NASA. Zawody odbyły się w Stephenville w Teksasie. To nie pierwszy sukces AGH Space Systems w tej imprezie: w 2015 roku studenci AGH zajęli pierwsze miejsce, a rok później – piąte.

Źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)