Aktualności
Sport akademicki
16 Grudnia
Jekaterina Kurakowa z WSKFiT w Pruszkowie, fot. PZŁF
Opublikowano: 2022-12-16

Akademicka Reprezentacja Polski na zimową uniwersjadę w Lake Placid

Ponad pięćdziesięciu polskich studentów i studentek weźmie udział w rozpoczynającej się 12 stycznia zimowej uniwersjadzie w amerykańskim Lake Placid. Akademicki Związek Sportowy ogłosił właśnie skład naszej reprezentacji.

Wśród nominowanych do udziału w największej imprezie akademickiej dla sportów zimowych znalazło się łącznie 55 osób, które w USA będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym i szybkim, narciarstwie alpejskim, skokach narciarskich, snowboardzie alpejskim i freestyle. Aż 35 reprezentantów kształci się w Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, a 15 z nich to zawodnicy tamtejszego klubu AZS AWF. Swoich przedstawicieli w kadrze mają też: Uczelnia Korczaka Katowice, Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie, Politechnika Łódzka, Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Bielsku-Białej, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.

Jesteśmy niezmiernie usatysfakcjonowani, że po czteroletniej przerwie znów będziemy mogli żyć występami sportowców podczas zimowej uniwersjady. We współpracy ze związkami sportowymi staraliśmy się zbudować najmocniejszy skład, który zapewni naszej reprezentacji walkę o przynamniej kilka medali. Jestem przekonany, że nasi sportowcy dostarczą nam w Lake Placid niezapomnianych emocji – mówi prof. Alojzy Nowak, prezes Zarządu Głównego AZS.

W składzie jest siedmiu uczestników poprzedniej uniwersjady w Krasnojarsku w 2019 roku. Będzie też dziewięciu olimpijczyków z ostatnich igrzysk w Pekinie. W obydwu tych imprezach wystartowali biegacze Weronika Kaleta i Mateusz Haratyk oraz narciarka alpejska Zuzanna Czapska, która do Stanów Zjednoczonych poleci także jako aktualna akademicka mistrzyni i wicemistrzyni Polski. Nie tylko olimpijskie doświadczenie mają już także skoczkinie narciarskie Nicole Konderla i Kinga Rajda, łyżwiarka figurowa Jekaterina Kurakowa, a także panczenista Marek Kania.

Od lat występy naszych sportowców-studentów są pasmem sukcesów. Cieszymy się, że tylu znakomitych zawodników weźmie udział w uniwersjadzie w Lake Placid. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dla nich udział w takiej imprezie, dlatego jako ministerstwo staraliśmy się udzielić niezbędnego wsparcia do realizacji kolejnych świetnych wyników dla polskiego sportu akademickiego – podkreśla Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Biało-czerwoni na poprzedniej uniwersjadzie w Krasnojarsku (impreza w szwajcarskiej Lucernie w 2021 roku ostatecznie nie doszła do skutku) zajęli 16 miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając dwa krążki w snowboardowym slalomie gigancie równoległym. Złoto wywalczył Oskar Kwiatkowski, a srebro Michał Nowaczyk. W porównaniu z Rosją amerykańskie Lake Placid może się pochwalić skocznią narciarską, dzięki czemu znów możemy liczyć na medale w skokach oraz kombinacji norweskiej, w której po raz pierwszy wystąpią panie z naszą Joanną Kil.

Zimowa uniwersjada w Lake Placid odbędzie się w dniach 12–22 stycznia 2023 roku. Ma w niej wystartować ponad 1,5 tys. studentów z ok. 50 krajów.

Paweł Skraba, źródło: AZS

Skład kadry na zimową uniwersjadę w Lake Placid

Dyskusja (0 komentarzy)