Aktualności
Sport akademicki
13 Czerwca
Fot. Katarzyna Kołat
Opublikowano: 2023-06-13

AWF w Katowicach znów dominuje na planszy

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach wygrała klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce, które odbywały się w Warszawie. Zawody były ostatnim sprawdzianem formy przed kolejnymi, międzynarodowymi startami.

Szczęk krzyżowanych kling rozlegał się w ostatnich dniach w szkolnej sali gimnastycznej przy ul. Grzegorza Przemyka w Warszawie. Na ośmiu planszach rywalizowało ponad 130 studentów i studentek z 32 uczelni. Uczestnicy walczyli o medale w szpadzie, florecie i szabli.

Największa konkurencja panowała w tej pierwszej konkurencji, w której wystartowało w sumie 60 zawodniczek i zawodników. Najlepszy okazał się Mateusz Antkiewicz z AWF Katowice, który w finale pokonał swojego kolegę z uczelni Wiktora Wałacha. Natomiast wśród pań złoto wywalczyła Zofia Janelii (Politechnika Wrocławska), wygrywając z Barbarą Brych (AWF Kraków).

We florecie triumfowali Adam Podralski (Gdański Uniwersytet Medyczny) i Dominika Wasilczuk (Uniwersytet Warszawski), a w szabli najlepsi byli: Zuzanna Cieślar i Krzysztof Kajor z AWF Katowice. To właśnie studenci z Górnego Śląska zwyciężyli w klasyfikacji uczelni, triumfując już po raz trzeci z rzędu. Tym razem wyprzedzili oni na podium Uniwersytet Gdański i Politechnikę Śląską.

Podczas turnieju przyznano też memoriałowe wyróżnienia upamiętniające byłych mistrzów i azetesiaków. Nagroda im. Wandy Dubieńskiej dla najlepszej zawodniczki trafiła w ręce Dominiki Wasilczuk, a Nagrodę im. Adama Papée dla najlepszego zawodnika otrzymał Krzysztof Kajor.

Dla najlepszych ze startujących w AMP był to sprawdzian przed kolejnymi ważnymi zawodami, jak Igrzyska Europejskie w Krakowie czy Indywidualne Mistrzostwa Europy. W tym sezonie szermierzy czeka też Letnia Uniwersjada.

Robert Zakrzewski, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)