Aktualności
Sport akademicki
08 Sierpnia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-08-08

Aż 43 medale polskich sportowców na uniwersjadzie w Chengdu

Trzy srebrne medale wywalczyli ostatniego dnia zmagań reprezentanci Polski podczas Letniej Uniwersjady w Chengdu. Na podium stanęły pływaczki oraz zespół siatkarzy.

Nasi siatkarze wszystkie swoje spotkania rozegrane w Chinach kończyli w trzech setach. Pięć wygrali, w finale musieli uznać wyższość kapitalnie zagrywających i broniących Włochów. Polacy właściwie gonili wynik w każdym z setów, najbliżej byli w trzecim, gdy wyrównali na po 24, mieli swoje szanse, ostatecznie jednak przegrali 26:28 i w całym spotkaniu 0:3. Na pocieszenie pozostał im fakt, że wywalczyli dokładnie 400 medal w historii występów naszych sportowców w letnich uniwersjadach.

Ostatniego dnia na podium stawały także pływaczki. Swój trzeci medal, tym razem srebrny, wywalczyła Dominika Sztandera, która rywalizowała w finale 50 metrów stylem klasycznym. Kilkadziesiąt minut później okazało się, że to nie był jej ostatni krążek, bo na drugim miejscu finiszowała również polska sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym, w której, oprócz Sztandery, popłynęły również Adela Piskorska, Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz. Do połowy dystansu biało-czerwone prowadziły, ale później dały się zepchnąć z najwyższego miejsca na podium przez niesione żywiołowym dopingiem publiczności Chinki.

W sumie nasi sportowcy sięgnęli w Chengdu po 43 medale, co jest rekordem wszech czasów polskiej ekipy. Na dorobek ten złożyło się: 15 złotych krążków, 16 srebrnych i 12 brązowych. Zajęliśmy w końcowej klasyfikacji piąte miejsce, ustępując jedynie Chinom, Japonii, Korei Południowej i Włochom.

Nikt się nie spodziewał takiego wyniku, ale pewnie wszyscy po cichu liczyliśmy, że to będzie dobra uniwersjada. Więcej, niż trzydzieści procent naszych zawodniczek i zawodników wraca do kraju z medalami, więc to na pewno jest znakomity wynik. Mamy wiele rekordów życiowych, są rekordy uniwersjady, jest kwalifikacja olimpijska, więc to pokazuje, że rywalizacja stała naprawdę na wysokim poziomie – podsumował Dariusz Piekut, szef polskiej misji uniwersjadowej, sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.

Kolejne uniwersjady odbędą się w 2025 roku: zimowa w Turynie oraz letnia w niemieckim zespole miast Ren-Ruhra.

MK, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)