Aktualności
Sport akademicki
06 Kwietnia
Źródło: Facebook/AGHSolarBoatTeam
Opublikowano: 2023-04-06

„Barka” z AGH nagrodzona na zawodach łodzi autonomicznych

Stworzona przez AGH Solar Boat Team „Barka” została uznana za najlepszą konstrukcyjnie łódź autonomiczną na międzynarodowych zawodach w USA RoboBoat. Zespół otrzymał nagrodę finansową w wysokości 1 tys. dolarów.

W zawodach RoboBoat biorą udział zespoły studenckie z całego świata, zajmujące się projektowaniem autonomicznych, zrobotyzowanych łodzi. Konstrukcje rywalizują następnie na pełnym wyzwań torze wodnym. Podczas zawodów drużyny muszą przystąpić do kilku konkurencji testujących funkcjonalności autonomicznych łodzi, m.in. przemieszczanie się po torze wodnym czy rozpoznawanie i omijanie przeszkód.

Kadłub „Barki” został zaprojektowany na podobieństwo katamaranu, składającego się z dwóch równoległych pływaków połączonych platformą. Taki układ zapewnia łodzi stabilność i pozwala osiągnąć dużą prędkość. Kadłub wykonano z włókien bazaltowych, co umożliwiło uzyskanie ekologicznej, lekkiej i bardzo wytrzymałej konstrukcji, w której został ponadto zastosowany system widzenia maszynowego oparty na sieciach neuronowych.

Podczas zawodów panowały bardzo trudne warunki pogodowe. Wzbudzane przez silny wiatr fale doprowadziły do całkowitego zatopienia łodzi kilku zespołów. Dzięki odpowiedniej konstrukcji kadłuba „Barka” nie miała żadnych problemów i jako jedna z pierwszych zakwalifikowała się do finału – opisują członkowie koła AGH Solar Boat.

Zawody RoboBoat 2023, które organizuje RoboNation – AUVSI Foundation, odbyły się pod koniec marca na Florydzie. Uczestniczyły w nich zespoły z Egiptu, Indii, Indonezji, Izraela, Kanady, Puerto Rico, Turcji, USA oraz Polski.

Projekt AGH Solar Boat został zainicjowany w listopadzie 2015 roku. Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, skupionych w kole naukowym Eko-Energia oraz Akademickim Klubie Żeglarskim, połączył wspólny cel: budowa zero-emisyjnej łodzi wyścigowej z napędem elektrycznym, wykorzystującej w 100% odnawialną energię słoneczną. Ich pierwsza łódź – Baśka – powstała w 2017 roku. Zawody w amerykańskiej Sarasocie był debiutem najnowszej konstrukcji – Barki.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)