Aktualności
Sport akademicki
08 Lipca
Fot. Dorota Grzegorczyk
Opublikowano: 2019-07-08

Baśka na trzecim stopniu podium w Monaco Solar & Energy Boat Challenge

Zespół AGH Solar Boat Team zajął, podobnie jak przed rokiem, 3. miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie – Monaco Solar & Energy Boat Challenge. 

Monaco Solar Boat Challenge odbywa się co roku na wodach otaczających Monte-Carlo. Wydarze­nie zostało stwor­zone z myślą o roz­woju odnaw­ial­nych źródeł energii oraz pro­mowa­niu innowa­cyjnych dzi­ałań. Podczas zawodów sprawdzane są między innymi zwrotność, szybkość, efektywność energetyczna. W wyś­cigu biorą udział drużyny z całego świata, a łodzie wys­taw­iane są w 3 kat­e­go­ri­ach – V20, Open Class oraz A Class. W tej ostatniej od 2017 roku bierze również udział zespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej z Koła Naukowego „Eko-Energia” działającego na Wydziale Energetyki i Paliw. W tegorocznych zawodach ich łódź o nazwie „Baśka” powtórzyła wynik sprzed roku, zajmując w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce. Na rezultat ten złożyły się: 4. pozycja w wyścigu wytrzymałościowym Fleet Race oraz trzecie lokaty w Slalom Race i w Championship Race. „Walka była niesamowicie zacięta! O ostatecznym wyniku decydował Championship Race, podczas którego walczyliśmy ze wszystkimi zespołami w systemie pucharowym. Emocje towarzyszyły nam do ostatniej chwili!” – napisali na swoim fejsbukowym profilu.

„Baśka” to jednoosobowa łódź, licząca 6 metrów długości i 1,7 m szerokości, zasilana wyłącznie energią słoneczną. Cała konstrukcja waży 75 kg i złożona jest z 35-kilogramowego kadłuba z kompozytu węglowego, sześciu paneli słonecznych o łącznej mocy wynoszącej 1000 W, akumulatora oraz odpowiedzialnej za sterowanie elektroniki. Łódź, której zanurzenie dochodzi do 1,2 m, osiągać może prędkość 16 węzłów (8 m/s), co umożliwiają, częściowo kontrolowane przez urządzenia pokładowe, hydroskrzydła. Konstruktorów z SKN „Eko-Energia” wspomagały: Akademicki Klub Żeglarski AGH, firma Ericsson oraz włoski architekt Alessandro Vismara. Po dwuletnich pracach, w których uczestniczyło blisko pięćdziesiąt osób z siedmiu wydziałów krakowskiej uczelni, Łódź zwodowano w czerwcu 2017 roku.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)