Najlepszych sportowców, trenerów oraz uczelnie, które uplasowały się na czołowych lokatach w Akademickich Mistrzostwach Polski, uhonorowano podczas Gali Sportu Akademickiego w Lublinie. Wśród wyróżnionych znalazła się także redakcja „Forum Akademickiego”.
Uroczystość w Centrum Spotkania Kultur, będąca podsumowaniem mijającego roku w sportowej rywalizacji studentów, zwieńczyła także obchody jubileuszu stulecia Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli krótki film o historii AZS Lublin, który zrzesza dziś blisko 3 tys. sportowców z 12 uczelni.
Bardzo się cieszymy, że jesteśmy na gali w Lublinie, gdzie miejscowy AZS obchodzi swoje stulecie. To szczególne miejsce i dobrze, że tu możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami. Chcemy podkreślić rolę lubelskiego okręgu, który funkcjonuje znakomicie, zarówno w zakresie rozwoju, jak i prezentacji sportu akademickiego oraz świetnej współpracy z zarządem głównym AZS – przyznał na wstępie prof. Alojzy Nowak, prezes AZS.
Klasyfikację generalną tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski wygrała po raz trzeci z rzędu Politechnika Gdańska.
W 2020 roku weszliśmy na pierwsze miejsce na podium i ciągle je utrzymujemy. Jesteśmy z tego dumni. Nasz sukces polega na włączeniu studentów we wszystkie dyscypliny sportu. A oni, być może dzięki tym sukcesom, teraz zachęcają kolejnych. Większość z naszych reprezentantów, by nie powiedzieć, że prawie wszyscy, to studenci, którzy po prostu bawią się sportem. Cieszę się, że mam ekipę, która potrafi w nich to wzbudzić – komentował prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
W klasyfikacji medalowej triumfowała Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
Ten sukces nie jest zasługą naszych gwiazd, bo oni rzadko mają okazję startować w sporcie akademickim, jako że rywalizują w najważniejszych imprezach światowych. Mamy jednak grono bardzo dzielnych studentów, zapalonych w rywalizacji sportowych i oni godnie zastępują naszych wielkich mistrzów – powiedział prof. Grzegorz Juras, rektor katowickiej AWF.
Organizatorzy gali nagrodzili również jedenastu medalistów Akademickich Mistrzostw Świata, m.in. Aleksandrę Kułucką (wspinaczka sportowa na czas) czy Magdalenę Sudak (triathlon).
Wydarzeniem roku uznano Europejskie Igrzyska Akademickie, których piąta edycja odbyła się w lipcu w Łodzi. W imprezie wzięło udział niespełna 5 tys. sportowców z 383 uczelni, w tym 450 polskich studentów i studentek reprezentujących 51 szkół wyższych. Polacy okazali się najlepsi w klasyfikacji medalowej, sięgając po 83 krążki, w tym 24 złote.
Z mojego punktu widzenia najprzyjemniejsze było patrzenie na radość wszystkich studentów, którzy cieszyli się każdą chwilą. Jestem bardzo dumny z mojej ekipy. Ta grupa nie miała kompletnie doświadczenia w organizacji tak ogromnych przedsięwzięć i dała radę – podkreślił prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.
Nagrodę im. Eugeniusza Piaseckiego dla trenerów pracujących w szkołach wyższych i jednostkach organizacyjnych AZS otrzymali Wojciech Weiss (futsal kobiet, KU AZS UAM Poznań) i Piotr Niewiadomski (koszykówka, AZS UMed Łódź). Z kolei Nagroda im. Eugeniusza Pietrasika dla osób aktywnie działających na rzecz promowania i rozwoju sportu w środowisku akademickim trafiła w ręce Agnieszki Kapusty z AZS Lublin. Lubelska organizacja dostała także nagrodę fair play za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy.
Za wsparcie i współpracę w działaniach na rzecz sportu akademickiego doceniono także redakcję „Forum Akademickiego”. Wyróżnienie z rąk Mariusza Walczaka, wiceprezesa AZS ds. rozwoju, odebrała nasza koleżanka Aneta Zawadzka.
Na zakończenie Gali dokonano oficjalnej inauguracji nowego sezonu sportu akademickiego w Polsce.
MK