Aktualności
Sport akademicki
28 Października
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2018-10-28

Gala Sportu Akademickiego 2018

Doroczna Gala Sportu Akademickiego podsumowująca sezon 2017/2018 odbyła się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – swoją pięćdziesiątą rocznicę obchodzi właśnie Uniwersytet Śląski oraz AZS Uniwersytetu Śląskiego. 

W trakcie gali nagrodzono wyróżniających się sportowców, trenerów, działaczy oraz najlepiej działające jednostki AZS. Specjalne wyróżnienia dostali tegoroczni organizatorzy Akademickich Mistrzostw Świata w Polsce – AZS AWF Biała Podlaska, który gościł najlepszych ciężarowców, oraz AZS Politechniki Łódzkiej, organizujący zawody w unihokeju i cheerleadingu. Z kolei wyróżnienia za organizację Akademickich Mistrzostw Polski otrzymały AZS Katowice (za AMP w biegach przełajowych, kolarstwie górskim i wspinaczce sportowej), AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (za AMP w szachach) i AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (za AMP w trójboju siłowym, jeździectwie, aerobiku sportowym i snowboardzie).

W tym roku polscy reprezentanci wywalczyli (jak dotąd) aż 56 medali na Akademickich Mistrzostwach Świata. Na najwyższym stopniu podium stawali: kajakarze Paulina Markiewicz, Dominika Włodarczyk, Małgorzata Puławska, Klaudia Cyrulewska, Aleksander Kitewski i Grzegorz Bryński, kolarka Marta Lach, panczenistka Magdalena Czyszczoń, reprezentant w muaythai Łukasz Radosz, pięcioboiści Marta Kobecka i Łukasz Gutkowski, strzelczynie Natalia Kochańska, Katarzyna Komorowska i Aneta Stankiewicz oraz wioślarka Katarzyna Wełna.

Podczas gali uhonorowano też uczelnie za osiągnięcia sportowe w Akademickich Mistrzostwach Polski. W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężył Uniwersytet Warszawski przed Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Gdańską. W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a na kolejnych lokatach uplasowali się studenci z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Nagrodzono także najlepszych w typach uczelni. Wśród uniwersytetów wygrał Uniwersytet Warszawski, w gronie uczelni technicznych zwyciężyła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a spośród uczelni medycznych  Uniwersytet Medyczny w Łodzi. W rywalizacji uczelni społeczno-przyrodniczych najlepszy okazał się Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, najlepszą uczelnią wychowania fizycznego została AWF w Katowicach, a najlepszą uczelnią niepubliczną ALK Warszawa. Prym wśród wyższych szkół zawodowych utrzymała PWSZ w Lesznie.

MK

(Źródło: AZS)

Dyskusja (0 komentarzy)