Aktualności
Sport akademicki
23 Stycznia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-01-23

Grad medali biało-czerwonych w Lake Placid

Aż siedemnaście medali, w tym pięć złotych, zdobyli reprezentanci Polski podczas zimowej uniwersjady w amerykańskim Lake Placid. W końcowej klasyfikacji biało-czerwoni uplasowali się na 5 pozycji.

Zakończona w niedzielę impreza w Lake Placid to dla Polaków druga najlepsza uniwersjada zimowa w historii startów. Przed dziesięcioma laty we włoskim Trydencie nasi sportowcy-studenci sięgnęli po 23 krążki. W tegorocznych zawodach o medale walczyło 55 biało-czerwonych. Startowali w dziewięciu dyscyplinach, ale tylko w czterech stawali na podium: sześć medali zdobyli skoczkowie narciarscy, pięć – biathloniści, cztery – łyżwiarze i dwa kombinatorzy norwescy.

Na naszą korzyść pracował program uniwersjady, bo wróciły sporty, w których jesteśmy mocni, jak skoki narciarskie, czy łyżwiarstwo szybkie, których nie było cztery lata temu. To jednak nie koniec, zobaczmy choćby na kapitalne wyniki naszych biathlonistów, którzy pokazali się na uniwersjadowych arenach ze znakomitej strony – podkreśla szef polskiej misji Dariusz Piekut.

Do dotychczasowego dorobku Polaków z uniwersjad zimowych, który przed rozpoczęciem rywalizacji w Lake Placid wynosił 173 medale, nasi sportowcy dołożyli kolejnych 17. Na najwyższym stopniu podium stawali: Nicole Konderla, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik, drużyna Kinga Rajda i Nicole Konderla (skoki narciarskie), drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie. Srebrne krążki zawisły na szyjach: Igi Wojtasik i Natalii Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim, Barbary Skrobiszewskiej i Anny Nędzy-Kubiniec w biathlonie, Weroniki Kalety, Nicole Konderli i Andrzeja Szczechowicza (sztafeta w kombinacji norweskiej) oraz Pauliny Cieślar i Anny Twardosz w drużynowym konkursie skoków narciarskich. Z brązowymi medalami wracają do kraju: Joanna Kil w kombinacji norweskiej, Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie.

Warto dodać, że niektórzy młodzi zawodnicy stawali kilkakrotnie na amerykańskim podium, a np. Nicole Konderla aż trzykrotnie na najwyższym jego stopniu. Dodatkowo Marek Kania przełamał również klątwę, ciążącą na chorążym reprezentacji – zdobył brązowy.

W uniwersjadzie w Lake Placid wzięło udział 1,5 tys. zawodników z całego świata. Na to największe święto sportu akademickiego całe środowisko musiało czekać aż cztery lata. Z powodu pandemii koronawirusa nie odbyła się bowiem planowana na 2021 rok uniwersjada zimowa w szwajcarskiej Lucernie. Ostatnie zmagania sportowców-studentów mogliśmy oglądać w 2019 roku w rosyjskim Krasnojarsku, gdzie Polacy zdobyli tylko 2 medale. Na przełomie lipca i sierpnia w chińskim Chengdu zaplanowano rozegranie uniwersjady letniej, przełożonej z ubiegłego roku.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)