Aktualności
Sport akademicki
07 Sierpnia
Źródło: www.pg.edu.pl
Opublikowano: 2018-08-07

GUT SOLAR1 w czołówce najlepszych łodzi solarnych na świecie

Studenci z koła naukowego KORAB na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata łodzi solarnych. To najlepszy wynik spośród wszystkich reprezentantów polskich uczelni!

Formuła regat, które oficjalnie przyjęły nazwę mistrzostw świata, w tym roku uległa zmianie. Składają się obecnie z cyklu wyścigów, z czego cztery odbyły się w Holandii, a jeden w Monako. Reprezentantom Politechniki Gdańskiej do zajęcia wysokiego siódmego miejsca wystarczył udział w dwóch z nich: w Groningen i Leeuwarden. Ich łódź GUT SOLAR1 rywalizowała z 22 jednostkami.

– Na regaty składały się różne konkurencje w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jednostka musiała poradzić sobie w wyścigach sprinterskich, długodystansowych oraz szybkich etapach w miejskich kanałach, które wymagały znakomitych własności manewrowych i umiejętności sternika. Dodatkowym wyzwaniem była odpowiednia strategia wykorzystania ograniczonej mocy zgromadzonej na łodzi – relacjonuje mgr inż. Hanna Pruszko z Katedry Technologii Obiektów Pływających, Systemów Jakości i Materiałoznawstwa WOiO PG, opiekun studentów podczas wyjazdu i była prezes koła naukowego KORAB.

GUT SOLAR1 to projekt realizowany od sześciu lat. Łódź jest aktualnie modernizowana i służy jako model badawczy pozwalający na zebranie danych oraz doświadczeń przy budowie wodolotu zasilanego energią słoneczną, którego projekt jest realizowany z myślą o kolejnych edycjach regat.

MK

(Źródło: PG)

Dyskusja (0 komentarzy)