Aktualności
Sport akademicki
20 Stycznia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-01-20

Kolejne medale dla Polski na uniwersjadzie w Lake Placid

Akademicka Reprezentacja Polski startująca na zimowej uniwersjadzie w Lake Placid ma już na koncie piętnaście medali. W czwartek na podium stawali biathloniści, panczenista i sztafeta mieszana w kombinacji norweskiej.

Srebrny medal biathlonistki Barbary Skrobiszewskiej był pierwszym wywalczonym przez polskich sportowców na arenach zimowej uniwersjady w amerykańskim Lake Placid. W czwartek studentka Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze dołożyła jeszcze brąz w biegu pościgowym. W tej samej konkurencji swój drugi medal, po złocie w sprincie tym razem srebrny, wywalczyła Anna Nędza-Kubiniec z Uczelni Korczaka w Katowicach.

Lepiej tego sobie nie mogliśmy wymarzyć. Ja preferuję gonienie niż uciekanie, a dziś było pewne, że by utrzymać prowadzenie, trzeba bardzo dobrze strzelać. Mnie się to nie udało, bo popełniłam pięć błędów, ale ze srebra także bardzo się cieszę – mówiła Polka.

Medalową rekordzistką w naszej reprezentacji jest jednak Nicole Konderla (AWF Katowice), która swój trzeci krążek – srebrny – zdobyła w sztafecie mieszanej w kombinacji norweskiej. To nowa konkurencja, w której startują przedstawiciele biegów narciarskich, skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

To świetny pomysł, który bardzo uatrakcyjnił naszą konkurencję. Na pewno bardzo wzrósł poziom, bo przecież mamy lepszych skoczków i biegaczy, ale także zrobiło się ciekawiej. Zdarza się, że na trasie np. biegaczka goni kombinatora i na pewno emocje są większe – mówi Andrzej Szczechowicz (AWF Katowice), specjalista w kombinacji norweskiej.

Polska sztafeta startowała do biegu z trzeciej pozycji. Szczechowicz biegł jako pierwszy i stracił tę pozycję, ale kończąca bieg Weronika Kaleta (AWF Katowice) na trasie długości 2,5 kilometra zapewniła srebro.

W czwartek na najniższym stopniu podium stawali jeszcze: Wojciech Janik (AWF Katowice) w biathlonowym biegu pościgowym oraz Marek Kania (Politechnika Warszawska) w wyścigu na 500 metrów panczenistów.

W sumie na koncie biało-czerwonych jest już 15 medali, w tym 4 złote, 5  srebrnych i 6 brązowych. Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid zakończy się w niedzielę 22 stycznia.

Paweł Hochstim, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)