Aktualności
Sport akademicki
27 Lipca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2023-07-27

Łazik studentów Politechniki Wrocławskiej najlepszy w Turcji

Studencki łazik marsjański z Politechniki Wrocławskiej drugi rok z rzędu na najwyższym stopniu podium międzynarodowych zawodów w Turcji. Podczas Anatolian Rover Challenge Scorpio 7 zdobył aż osiem nagród, w tym trzy złote medale.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej oraz siedem nagród w poszczególnych konkurencjach – to dorobek Projektu Scorpio w międzynarodowych zawodach łazików w Turcji. Studenci Politechniki Wrocławskiej mogą się pochwalić trzema złotymi medalami w różnych kategoriach oraz trzema nagrodami specjalnymi: za najlepsze ramię robotyczne, najlepsze zawieszenie i najlepiej zaprojektowane badania naukowe wykrywające występowanie życia. Zespół zajął też drugie miejsce w konkurencji jazdy autonomicznej łazika.

Anatolian Rover Challenge to turecka edycja serii międzynarodowych zawodów łazików konstruowanych przez studentów. Pojazdy wykonują tam szereg misji na terenie imitującym warunki zarówno marsjańskie, jak i księżycowe.

Konkurencje są zaprojektowane tak, aby testować różne aspekty zdolności łazików. Mierzymy się więc z zadaniami wymagającymi precyzji ramienia robotycznego, poruszaniem się po trudnym terenie, pobieraniem próbek głębinowych, a także kwestiami związanymi z komunikacją, jazdą autonomiczną oraz jazdą w warunkach nocnych. Nasz Scorpio 7 poradził sobie niemal z wszystkimi zadaniami bezbłędnie. Wyróżnił się na tle konkurencji niezawodnością, precyzją operatorów oraz w pełni autonomiczną jazdą i odczytem danych modułów bluetooth. Z łatwością wciskał odpowiednie przyciski i wymieniał bezpieczniki, wykonując procedury naprawy uszkodzonej aparatury bazy księżycowej – relacjonuje Zofia Stypułkowska, prezes Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road, którego członkowie konstruują łaziki w ramach Projektu Scorpio.

Nagroda dla zwycięskiej drużyny jest dość niecodzienna. Zdjęcie studentów Politechniki Wrocławskiej – jak ogłosili organizatorzy zawodów – zawiśnie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dodajmy, że w marcu w Adelajdzie zajęli drugie miejsce w Australian Rover Challenge.

Marsjański łazik Scorpio 7 powstał w ubiegłym roku. Waży około 48 kg, może poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h i – co najważniejsze – świetnie radzi sobie na nierównej powierzchni, potrafi podnieść i przykręcić, co trzeba, a nawet wiercić otwory i napisać kilka słów na klawiaturze. Przy jego budowie studenci użyli aluminium, kompozytów, a część elementów wydrukowali na drukarkach 3D z tworzyw sztucznych, takich jak PLA czy PET-G.

Koło Naukowe Off-Road to jedno z pięciu kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej. Działa na Wydziale Mechanicznym i stamtąd pochodzi najwięcej jego członków, ale tworzą je studenci z niemal wszystkich wydziałów uczelni.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)