Aktualności
Sport akademicki
19 Maja
Źródło: EUG 2022
Opublikowano: 2022-05-19

Łódź gotowa na EUG 2022

Przez dwa dni w Łodzi gościli delegaci z europejskich federacji sportu akademickiego. Było to ostanie spotkanie z lokalnym komitetem organizacyjnym przed lipcowymi European Universities Games 2022.

Panele dyskusyjne, spotkania, wizytacja obiektów sportowych, na których już od połowy lipca będą rywalizować studenci-sportowcy z całej Europy, i krótkie, acz treściwe podsumowanie – organizatorzy są gotowi do EUG 2022. Komitet organizacyjny łódzkich igrzysk przedstawił delegatom z Europy raport o przygotowaniach do wydarzenia. Podczas prezentacji przedstawiono zaplanowane działania logistyczne związane z przyjęciem w Łodzi około 6 tys. zawodników. Przedstawiciele Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego mogli zapoznać się także z media planem oraz założeniami promocyjnymi wydarzenia.

Delegaci wizytowali również obiekty sportowe. Sprawdzali, czy są odpowiednio przygotowane do zapewniania odpowiednich warunków podczas igrzysk. Odwiedzili m.in. Zatokę Sportu Politechniki Łódzkiej, gdzie odbędą się turnieje w pływaniu, waterpolo, wspinaczce sportowej, futsalu oraz badmintonie. Sprawdzano też tereny Ogrodów Geyera – tam z kolei odbędą się rozgrywki w sportach plażowych. Delegaci wizytowali również obiekty miejskie oraz te należące do Akademickiego Związku Sportowego. W sumie rywalizacja toczyć się będzie w 15 miejscach, nie tylko w Łodzi, ale także w Zgierzu i Pabianicach. Ceremonia otwarcia odbędzie się w Atlas Arenie.

Europejskie Igrzyska Akademickie odbywają się w cyklu dwuletnim. Gospodarzem pierwszych w 2012 roku była Kordoba. Zmagania w 10 dyscyplinach toczyło 2583 zawodników ze 131 uczelni z 32 krajów. Następnie w 2014 r. Rotterdam gościł 2830 studentów reprezentujących 174 uczelnie z 34 krajów. Kolejne EUG w Zagrzebiu i Rijece (2016) okazały się rekordowe pod względem frekwencji – zgromadziły 5 tys. studentów z 400 uczelni z 40 krajów. Ostatnie jak dotąd zawody zorganizowała portugalska Coimbra (2018) – ponad 4 tys. uczestników z 300 europejskich uczelni z 38 krajów. Łódzkie EUG rozgrane zostaną wyjątkowo cztery lata po ostatnich. To efekt pandemii COVID-19, która spowodowała odwołanie imprezy zaplanowanej w 2020 roku w Belgradzie.

EUG 2022 w Łodzi, których patronem medialnym jest „Forum Akademickie”, będą największym wydarzeniem sportowym po igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Studenci rywalizować będą w 20 dyscyplinach. Będzie też jedna dyscyplina pokazowa – siatkówka na siedząco. Poza zmaganiami sportowymi organizatorzy przygotowali strefy wieczornych spotkań, zaś w najbardziej rozpoznawalnym miejscu w Łodzi, czyli na ul. Piotrkowskiej, zaplanowano sambodrom – głośny, przebierany, muzyczny pochód. Do tego FRSE zaprosi na Bieg Erasmusa. Będą też warsztaty edukacyjne i spotkania z ciekawymi gośćmi.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)