Aktualności
Sport akademicki
20 Września
Źródło: Lodz Solar Team
Opublikowano: 2022-09-20

Lodz Solar Team z PŁ najlepszy w Europie 

Zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej triumfował w mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Zawody iLumen European Solar Challenge odbyły się na belgijskim torze Circuit Zolder.

Zawody iLumen European Solar Challenge przypominają legendarny wyścig Le Mans. Rywalizacja w nich trwa 24 godziny. W tegorocznej edycji wzięło udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger. W tej pierwszej wystąpił zespół studentów Politechniki Łódzkiej.

Przed przystąpieniem do rywalizacji ich pięcioosobowy samochód Eagle Two poddany został szeregowi testów statycznych oraz dynamicznych sprawdzających sprawność, praktyczność oraz wydajność energetyczną. Pojazd przeszedł wszystkie regulaminowe wymagania i w obu punktowanych kategoriach testowych zajął najwyższe miejsce. Sam wyścig rozpoczął się w sobotę, 17 września, o godzinie 13. Eagle Two okrążył tor 140 razy na jednym ładowaniu, uzyskując drugą notę punktową za przejechany dystans.

Po zsumowaniu punktacji z testów przed wyścigiem, jak i z samego wyścigu okazało się, że Lodz Solar Team nie ma sobie równych w klasyfikacji generalnej. Tym samym sięgnęliśmy po tytuł mistrzów Europy! – relacjonuje Weronika Grzesiak z Lodz Solar Team.

Studenci Politechniki Łódzkiej wyprzedzili ubiegłorocznych zwycięzców – włoski team Onda Solare oraz wielokrotnych mistrzów świata – australijski Solar Team Eindhoven.

Warto dodać, że to nie pierwszy sukces studentów z PŁ w zawodach iLumen European Solar Challenge. Lodz Solar Team w ostatnich latach zdominował te zawody, wygrywając w 2018 roku oraz zajmując drugie miejsce w ubiegłym roku.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)