Aktualności
Sport akademicki
19 Stycznia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-01-19

Medalowe żniwa na uniwersjadzie w Lake Placid

Akademicka Reprezentacja Polski wzbogaciła się w środę o cztery medale, w tym trzy złote, i awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji zimowej uniwersjady w Lake Placid! Polacy dominowali w biathlonie, łyżwiarstwie szybkim i skokach narciarskich.

Jako pierwsza z tego medalowego kwartetu stanęła na podium Anna Nedza-Kubiniec. W fantastycznym style triumfowała w biathlonowym sprincie na 7,5 km. Polce pogratulował amerykański policjant polskiego pochodzenia, który kilka dni temu dostarczył naszej ekipie karabiny i amunicję! Z powodu błędu linii lotniczych i amerykańskiego prawa sprzęt biathlonistów utknął na lotnisku w Atlancie. Dopiero po zabiegach Akademickiego Związku Sportowego, interwencji władz stanu Nowy Jork i pomocy amerykańskiej policji, która specjalnym konwojem przetransportowała karabiny do Lake Placid, Polacy mogą startować na olimpijskich trasach.

Wieczorem medalowe żniwa były jeszcze większe. Zaczęło się na torze łyżwiarskim, gdzie Polki w składzie: Iga Wojtasik, Olga Kaczmarek i Natalia Jabrzyk nie miały sobie równych i drugą na mecie drużynę Korei Południowej wyprzedziły o ponad trzy sekundy.

Bardzo się z tego cieszymy, chociaż nie było łatwo w ciągu dnia poradzić sobie z przekładaniem terminu. Taki jest urok torów otwartych, po prostu pogoda nie pozwalała na przeprowadzenie konkurencji. Ale dałyśmy sobie radę i mamy drużynkę na medal – cieszyła się Wojtasik, dla której to był drugi medal w Lake Placid, bo ma w swoim dorobku także srebro na dystansie 1000 metrów (srebro na dystansie 1500 metrów wcześniej wywalczyła także Natalia Jabrzyk).

Gdy Polki cieszyły się ze złota na torze Oval, na oddalonej o kilka kilometrów skoczni narciarskiej trwała rywalizacja mikstów. I to trwała pod dyktando Polaków, którzy wywalczyli złoty i brązowy medal. Dwie polskie pary, Nicole Konderlę i Adama Niżnika oraz Kingę Rajdę i Szymona Jojko, rozdzieliła tylko drużyna z Japonii. Dla Konderli to drugi złoty medal, bo była najlepsza także w konkursie indywidualnym. Kinga Rajda też w środę wywalczyła swój drugi medal, bo w konkursie indywidualnym także była trzecia.

W sumie na koncie Akademickiej Reprezentacji Polski jest już 10 medali. Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia.

Paweł Hochstim, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)